Kamień pojawiający się na zębach jest osadem powstającym w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Jak go usunąć i kiedy należy udać się do stomatologa?
Kamień nazębny powstaje w wyniku mieszania resztek pokarmu pozostającego w jamie ustnej, soli mineralnych i bakterii. Najczęściej osadza się po wewnętrznej stronie pomiędzy zębami oraz wzdłuż linii dziąseł jako twardy brązowo-żółty nalot. Kamień nazębny może powodować nieświeży oddech czy stan zapalny jamy ustnej.
Niewłaściwa higiena jamy ustnej prowadzi do powstawiania kamienia nazębnego, z którym boryka się praktycznie każdy. W jamie ustnej stale obecne są bakterie, gdy trafią na pozostałości posiłku, uzyskują energię do rozmnażania się. Prowadzi to do powstawania żółtych nalotów nazębnych. Gdy zęby nie zostaną odpowiednio wyczyszczone, nalot na nich twardnieje i ściśle wiąże się ze szkliwem, przez co staje się trudny do usunięcia.
Pamiętajmy, że nie każde usunięcie kamienia musi kończyć się wizytą u stomatologa. Istnieją domowe sposoby, gdy do usunięcia kamienia nazębnego używamy naturalnych produktów, dostępnych w każdym domu. Podpowiemy też, co zrobić, aby powstała domowa pasta do zębów bez fluoru:
Połączenie sody oczyszczonej wraz z olejem kokosowym jest doskonałym środkiem antybakteryjnym. Stosowanie sody oczyszczonej do higieny zębów powinno być stosowane rozsądnie i z umiarem, jednak w połączeniu z olejem kokosowym jest bezpieczne. Taka pasta bardzo dobrze usuwa pozostałe w jamie ustnej resztki jedzenia, zabija bakterie oraz wybiela zęby.
Jak zrobić naturalną pastę do zębów?
Wystarczy wymieszać pół łyżeczki sody oczyszczonej z łyżeczką oleju kokosowego. Dla efektów smakowych można dodać kilka kropel olejku eterycznego. Taką pastą należy czyścić zęby raz dziennie przez tydzień.
Ocet jabłkowy należy raz w tygodniu nanieść na szczoteczkę do zębów (trzy krople) i potrzeć dokładnie zęby. Właściwości octu jabłkowego: przeciwpróchnicze oraz zabezpieczenie zębów przeciw osadzaniu się na nich kamienia.
Pasta z drożdży piwnych tworzy niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Dzięki czemu nie namnażają się i przestają się osadzać na powierzchni zębów.
Jak zrobić pastę do zębów z drożdży piwnych?
Do sporządzenia pasty potrzebna będzie:
- łyżka drożdży piwnych,
- pół łyżeczki soli
- minimalna ilość wody do utworzenia konsystencji pasty
Taką pastę należy stosować przez co najmniej tydzień, dwa razy dziennie, zamiennie z pastą do zębów.
Popularne czarne tabletki stosowane na biegunkę to również substancja, która nie tylko usuwa pozostałości jedzenia z jamy ustnej, ale także bytujące w niej bakterie. Węgiel musi być pochodzenia naturalnego. Aby sporządzić pastę należy jedną tabletkę/kapsułkę węgla wymieszać z wodą. Taką pastę należy umieścić na szczoteczkę do zębów i dokładnie wyczyścić zęby. Pastę można stosować 2 lub 3 razy w tygodniu. Warto zaznaczyć, że węgiel aktywny jest składnikiem past wybielających.
Takim naparem należy płukać jamę ustną 3-4 minuty, codziennie przez tydzień.
By uniknąć problemu kamienia nazębnego trzeba pamiętać o:
Kamień nazębny można usuwać sposobami domowymi, jednak nie oznacza to, że można na zawsze zapomnieć o wizytach u dentysty. Niezależnie od stosowanej higieny jamy ustnej, przynajmniej raz w roku warto wybrać się do stomatologa na przegląd uzębienia.