Badania potwierdzają, że istnieje istotny związek między depresją a ryzykiem przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, włączając w to choroby układu krążenia - donosi prestiżowe czasopismo „JAMA”. Wyniki pochodzą z obszernego badania przeprowadzonego przez naukowców z Centers for Disease Control and Prevention w Atlancie (USA), obejmującego 23 694 osoby w wieku od 20 lat.
Badanie, prowadzone w latach 2005-2018, skoncentrowało się na reprezentatywnej populacji dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Wyniki pokazały, że blisko 15 proc. badanych miało łagodną depresję, a nieco ponad 7 proc. miało depresję o umiarkowanym do ciężkim stopniu.
Analiza danych wykazała, że w porównaniu z osobami bez depresji, dorośli z łagodną depresją mieli o 35 proc. wyższe ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn. W przypadku umiarkowanej i ciężkiej depresji ryzyko to było wyższe o 62 proc. W odniesieniu do zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, ryzyko wzrosło odpowiednio o 49 proc. dla depresji łagodnej i 79 proc. dla depresji umiarkowanej i ciężkiej. Wyjątkiem było ryzyko zgonu z powodu niedokrwiennej choroby serca, które wzrosło o 121 proc. tylko dla umiarkowanej i ciężkiej depresji.
Naukowcy oceniają, że między 11 a 16 proc. związku między depresją a wcześniejszym zgonem może być wynikiem stylu życia. Depresja często prowadzi do braku aktywności fizycznej, niezdrowych nawyków żywieniowych i może wpływać na apetyt. Z uwagi na powszechność tego zaburzenia psychicznego, badacze apelują o poprawę diagnozowania i skutecznego leczenia depresji.
Warto zauważyć, że dane z 2020 r. wskazują, że aż 8,4 proc. dorosłych miało przynajmniej jeden epizod depresji w ciągu życia, co podkreśla pilną potrzebę działań mających na celu poprawę zdolności diagnozowania i leczenia tego powszechnego problemu zdrowotnego.
Podsumowanie:
Autorzy badania ocenili, że za związek między depresją a ryzykiem przedwczesnego zgonu w około 11-16 proc. odpowiadać mogą elementy stylu życia, takie jak brak aktywności fizycznej, brak apetytu lub nadmierne objadania się niezdrowymi produktami.
Depresja jest bardzo rozpowszechnionym zaburzeniem psychicznym - w USA w 2020 r. aż 8,4 proc. dorosłych osób przebyło co najmniej jeden epizod depresji w życiu.