Zrealizowane badania wykazały, że osoby kupujące modę online raczej nie starają się wyróżniać z tłumu, wręcz nie chcą, aby uważano, że zbytnio starają się pod względem ubioru czy wyglądu. Zadeklarowało tak niemal 50% ankietowanych. Co zaskakujące, w obliczu wciąż jednak silnego zjawiska fast fashion, podążającego za najnowszymi trendami modowymi, badani preferują jednak wygodę niż bycie „na czasie” (67%). Nie oznacza to jednak, że nie lubią wyglądać dobrze, wręcz przeciwnie - dbają o siebie (60%), uważają się za osoby z dobrym gustem (54%), a 43% z nich jest zdania, że zwraca większą uwagę na strój niż inni.
To, że osoby kupujące modę w sieci zwracają uwagę na swój wygląd i ubiór wydaje się czymś oczywistym. Natomiast zdecydowanie dominują w tym aspekcie osoby młodsze. Prawie połowa z nich uważa, że przywiązuje większą wagę do ubioru niż inni. Jednocześnie osoby do 24 roku życia wykazują niższą pewność siebie w porównaniu do bardziej dojrzałych wiekiem osób kupujących modę online. Młodym bardziej zależy na zdaniu otoczenia, z wiekiem ta tendencja spada i opinia innych ludzi nie ma już takiego znaczenia. Jest to ważne jedynie dla 1/3 badanych po 24 roku życia. Nie zmienia to faktu, że bez względu na wiek, osoby robiące zakupy odzieżowe w sieci mają się za jednostki wykazujące się dobrym gustem (54% ankietowanych). Z kolei czynnik płci wpływa już na wyniki badania. Pokazuje, że kobiety w 59% doceniają swój gust, natomiast mężczyźni niemal w tylu samu procentach (56%) nie są przekonani co do swojego poczucia stylu czy gustu.
Kupowanie ubrań sprawia przyjemność ponad 55% konsumentów robiących zakupy modowe w internecie. Panie wiodą prym w tym aspekcie, ponieważ taki stosunek do zakupów odzieżowych deklaruje aż 64% z nich, podczas gdy u mężczyzn jest to tylko 37%. Również kobiety czerpią większą przyjemność z samego faktu dbania o siebie (64% vs 46%), którego jednym z elementów jest właśnie ubiór. Nie oznacza to jednak, że badani kupują ubrania, aby zwracać na siebie uwagę i udowadniać, jak dobry mają gust, czy jak dobrze znają się na modzie. Wręcz przeciwnie. Ankietowani nie chcą, aby myślano, że zbytnio starają się w kwestii modnego wyglądu, nie przepadają za wyróżnianiem się z tłumu. Oczywiście wiek ma tutaj również znaczący wpływ na postawy badanych, zdecydowanie wolą błyszczeć mężczyźni do 39 roku życia i kobiety do 24 roku życia, najmniej kobiety w wieku 60+.
Z badań wynika także, że ponad 44% ankietowanych regularnie uprawia sport, aż 73% z nich uważa, że prawdziwe piękno pochodzi z wnętrza człowieka. Nie marnują więc czasu na podążanie za trendami. Co ciekawe najbardziej ulegają trendom są osoby po sześćdziesiątce (47%), a wśród nich przede wszystkim panowie (57%).
Wraz z wiekiem zmieniamy podejście do mody, trendów, samoakceptacji związanej z własnym wyglądem. Równolegle z przybywającymi latami rośnie nasza pewności siebie, natomiast potrzeba polegania na opiniach innych traci na wartości. Podobny proces odbywa się na szerszą skalę w branży mody, przesuwając punkt ciężkości od fast fashion w kierunku slow, czego źródłem jest właśnie zmieniająca się świadomość konsumencka, dbałość o siebie, ale i o innych.