Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Wzrost zachorowań na nowotwory

Onkolodzy alarmują, że z powodu pandemii pacjenci coraz częściej zgłaszają się z bardziej zaawansowanymi nowotworami. Głównym tego powodem jest odwlekanie przez nich konsultacji oraz badań.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Darko Stojanovic, pixabay

Nie sądzę, abyśmy mieli coś zmieniać w założeniach Narodowej Strategii Onkologicznej. Pandemia jedynie opóźniła harmonogramy, a najbardziej dotknięta pandemią została profilaktyka

- uważa przewodniczący NSO prof. Piotr Rutkowski.

Prof. Piotr Rutkowski, który przewodniczący pracom zespołu ministra zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej, uważa jednak, że założenia NSO nie wymagają zmian.

Nie sądzę, abyśmy mieli coś zmieniać w założeniach NSO. Pandemia opóźniła harmonogramy i powinniśmy po prostu zacząć ją wdrażać. Ogólnie najbardziej dotknięta pandemią została profilaktyka. Część pacjentów nie zgłaszała się do lekarza ani na badania. Są województwa, gdzie zanotowaliśmy ogromne spadki w liczbie zdiagnozowanych nowotworów. Szczególnie badania endoskopowe ucierpiały od pandemii. Niestety rok 2020 będzie fatalny. To wyjdzie w liczbie zaawansowanych stadiów nowotworów - to już widać.
- mówi prof. Piotr Rutkowski.

Według Narodowej Strategii Onkologicznej w Polsce należy oczekiwać dalszego wzrostu zachorowań na nowotwory o 28 proc. w ciągu 10 lat. Głównym zadaniem będzie zmniejszenie umieralności, dzięki lepszemu i bardziej skutecznemu leczeniu. Wskaźniki wyleczeń mają się poprawić już w 2025 r.
W zakresie prewencji Narodowa Strategia Onkologiczna wprowadza szczepienia przeciwko HPV, chroniące przed rakiem szyjki macicy oraz nowotworami głowy i szyi HPV-zależnymi. Przewiduje się wprowadzenie alternatywnych metod testowania jak HPV-DNA w cytologii raka szyjki macicy oraz test FIT na krew utajoną w stolcu nowej generacji dla osób, które nie decydują się na kolonoskopię. Od 2021 r. ruszają działania w kierunku wczesnego wykrywania raka płuca w grupach o wysokim ryzyku za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej.

Wraz z Krajową Siecią Onkologiczną powołani zostaną koordynatorzy opieki onkologicznej, jak również opiekunowie społeczni dla pacjentów, wspomagający chorego w powrocie do aktywności zawodowej i życiowej.

Pacjent ma być leczony tak samo, niezależnie od tego, w którym ośrodku się znajdzie.

Ma być także wprowadzone monitorowanie jakości, ponieważ ośrodki będą sprawozdawać do ośrodka koordynującego. Już widać w województwach, gdzie rozpoczęto tworzenie ośrodków, że rozpoczęła się standaryzacja raportów patomorfologii, poprawiła się ich jakość, wzrosła jakość opisów radiologicznych, to są rzeczy fundamentalne dla każdego z nas.

- zwraca uwagę prof. Rutkowski.

Ważna rolę będą pełnić lekarze pierwszego kontaktu. Ministerstwo Zdrowia planuje powołanie zespołu ds. profilaktyki onkologicznej z udziałem przedstawicieli medycyny rodzinnej, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
 

 



Źródło: pap, niezalezna.pl

#nowotwory #chorzy na nowotwór

ms