Bolesna menstruacja i nietrzymanie moczu? To jedynie część dolegliwości, którym zaradzić może fachowa pomoc uroginekologiczna. Zabiegi rehabilitacyjne warto rozważyć jednak nie tylko w przypadku bolesnych dolegliwości. Wizyta u wykwalifikowanego lekarza ginekologa to istotna forma profilaktyki.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem dysfunkcji w obrębie miednicy i dolnych dróg moczowych. Rehabilitacji mogą poddać się m.in. dbające o zdrowie kobiety w celu badania profilaktycznego, kobiety po zabiegach urologicznych, w czasie ciąży i w połogu, ale i również mężczyźni. Zabiegi rehabilitacyjne wykonuje się w celu eliminacji problemu z nietrzymaniem moczu, zaburzeniami proktologicznymi oraz obniżeniem narządów rodnych.
Rehabilitacja do każdego pacjenta dobierana jest indywidualnie. W wielu przypadkach nie wystarczy wyłącznie zdrowe odżywianie. Dopiero dzięki regularnym treningom można nauczyć się, jak dbać o zdrową postawę, czy jak dobrze wykonywać czynności fizjologiczne.
Ćwiczenia dzielimy na dwie grupy:
- trening dna miednicy - Polega na nauce świadomego napinania i rozluźniania mięśni krocza w celu poprawy ich elastyczności. Właściwa rehabilitacja odbudowuje napięcie oraz wzmacnia osłabione mięśnie dna miednicy, odpowiedzialne za umiejętność trzymania moczu. Szczególnie istotne jest właściwe wykonywanie ćwiczeń, według standardów medycznych obowiązujących na całym świecie. Ważne jest nauczenie się prawidłowej pracy mięśni, pod okiem specjalisty, bowiem nieprawidłowe wzorce mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.
- terapia manualna - bardzo skuteczna. Zabiegi wykonuje się z użyciem rąk, głównie w obszarze kręgosłupa oraz miednicy. Bardzo efektywna, gdy podłożem dysfunkcji są zaburzenia neurologiczne oraz związane z napięciem mięśniowym.
Jak dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy? Dno miednicy odpowiada za utrzymanie tułowia od spodu oraz stabilizację narządów wewnętrznych. Określane jest jako „hamak”, który przymocowany jest do spojenia łonowego, kości guzicznej i guzów kulszowych, stanowiących rusztowanie dla mięśni. W trakcie ciąży lub gdy masa ciała jest znacznie zwiększona, dno miednicy jest obciążone. Ciężar napiera na „hamak” i w rezultacie powoduje przeciążenie mięśni, co skutkuje ich osłabieniem oraz nieprawidłowościami w pracy.
W czasie ciąży u kobiety zachodzi wiele zmian w organizmie i ciele. Warto już na samym początku o siebie zadbać i wybrać specjalistę w dziedzinie ginekologii, który może pomóc i ulżyć w ewentualnych bólach kręgosłupa i nie tylko.
W czasie ciąży często pojawiają się bóle dolnego odcinka lędźwiowego co spowodowane jest:
- napięciem mięśniowym,
- brakiem odpowiedniej ruchomości kręgosłupa,
-zablokowaniem stawów krzyżowo-biodrowych
- rwą kulszową,
- napięciem więzadeł miednicy
- mięśnia gruszkowatego
Kobiety po porodzie powinny wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego w celu:
- przywrócenia elastyczności i sprawności brzucha poporodowego,
- sprawdzenia i ewentualnie rehabilitację rozejścia mięśnia prostego
- profilaktyka opadania narządów
- leczenie nietrzymania moczu
- mobilizacja blizny po cięciu cesarskim
- powrót do sylwetki
Rehabilitacja jest również przeznaczona dla pacjentek nawet do kilku lat po porodzie.
Co może świadczyć o konieczności podjęcia terapii:
- wystający brzuch, przypominający ciążowy, który nie zmniejsza się po porodzie
- częste bóle dolnego odcinka kręgosłupa, które wcześniej nie występowały
- bóle w okolicach podbrzusza tzw. bolesne ciągnięcie oraz wyczuwalna przerwa między mięśniami w okolicach brzucha tzw. rozejście mięśnia prostego brzucha