Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Trycholog - zdrowe włosy od podstaw

Słońce, wiatr oraz woda nie tylko osłabiają i wysuszają nasze włosy, ale także powodują ich wypadanie. Aby jak najdłużej zachować piękne włosy, bez względu na to, czy są one długie, krótkie, jasne czy ciemne – należy pamiętać o odpowiedniej higienie. Staranna pielęgnacja włosów powinna być priorytetem, ponieważ to właśnie włosy wskazują na ogólną kondycję całego organizmu. Co zrobić, gdy pojawiają się niepokojące sygnały? Konieczna może okazać się wizyta u trychologa. Kiedy warto skonsultować się ze specjalistą? Odpowiedź w naszym materiale.

Ryan McGuire/Pixabay

Jeśli chcemy, aby nasze włosy były zdrowe i szybko rosły i nie były narażone na nadmierne wypadanie - powinniśmy zadbać o nie kompleksowo. Włosy są dobrym barometrem organizmu, dlatego nie powinniśmy ignorować żadnych, niepokojących nas sygnałów. Włosy będą dobrze wyglądać, jeśli odpowiednio o nie zadbamy i dostarczymy im odpowiednich składników odżywczych. Kondycja naszych włosów jest efektem działań wielu czynników, dotyczących zarówno zewnętrznej pielęgnacji począwszy od wyboru odpowiedniego szamponu, technik mycia i masażu aż po stosowanie właściwej diety i suplementacji wszystkie te czynniki zaś wpływają na ich porost.

Zdrowe włosy są wytworem czystej, zrównoważonej skóry głowy, a dokładnie jej naskórka. Skóra w procesie fizjologicznym wytwarza ochronny film, zwany płaszczem hydrolipidowym. Różne dolegliwości skóry głowy mogą powodować obecność grubych warstw martwego, złuszczonego naskórka i zalegającego łoju. W efekcie mogą wytwarzać się czopy łojowe, które zamykają ujścia mieszków włosowych. Z wyhodowanej w ten sposób warstwy łojowo-rogowej powstaje bariera ograniczająca dostęp aktywnym składnikom, które są stosowane w preparatach pielęgnacyjnych i leczniczych.
- wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog.

Kim jest trycholog?

Trychologia jest dziedziną medycyny, która koncentruje się na diagnozowaniu oraz leczeniu dolegliwości związanych z ludzkimi włosami i skórą głowy.

Warto zwrócić uwagę, że w Polsce trycholog nie ma statusu lekarza, lecz specjalisty – kosmetologa, którego zadaniem jest profesjonalna pielęgnacja włosów i skóry głowy. Z tego względu gabinety trychologiczne w naszym kraju funkcjonują na zasadzie gabinetów trychologii kosmetycznej. Co ciekawe, trychologię wprowadzono po raz pierwszy jako specjalizację studiów w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku.

Nazwa „trychologia” wywodzi się od greckiego słowa trikhos oznaczającego po prostu „włos”. Początki rozwoju tej dziedziny medycyny datowane są na rok 1860. Za prekursora trychologii uważa się prof. Wheelera, który rozpoczął badania nad wypadaniem włosów i sposobami powstrzymania tego procesu. Z kolei w 1902 grupa lekarzy badających choroby włosów postanowiła założyć Kolegium badań chorób włosów, później znane jako Instytut Trychologii (Institute of Trichologists). Pierwszą klinikę trychologiczną, w której specjalizowano się w diagnozie skóry głowy i włosów otwarto w 1928 w Londynie, jednak zamknięto ją po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Ponowne otwarcie w nowym gmachu nastąpiło dopiero w 1959 roku. Wraz z rozwojem trychologii, w 2010 r. właśnie w Londynie utworzony został specjalny ośrodek szkoleniowy, w którym studenci z całego świata przechodzą specjalne szkolenie w dziedzinie trychologii.

W Polsce za prekursora trychologii uznaje się prof. Wojciecha Kostaneckiego, autora wydanej w 1970 roku książki „Choroby włosów”.

Na przestrzeni lat trycholodzy ustalili, że w cyklu życiowym włosa wyróżnia się 3 fazy - to swoiste centrum zdrowego włosa. Anagen – faza wzrostu włosa, która trwa od 2 do 7 lat. Katagen – faza przejściowa trwająca od 7 do 21 dni oraz telogen – faza spoczynku i wypadania trwająca od 1 do 3 miesięcy. Przebieg cyklu włosowego mamy zatem zaprogramowany genetycznie. Stąd też, jeśli czas trwania anagenu u zdrowej osoby, genetycznie został zaprogramowany na 5 lat, to nie jesteśmy w stanie go wydłużyć. Faza anagenu może ulec jednak skróceniu poprzez szkodliwe czynniki takie jak na przykład: niewłaściwa dieta czy nadmierny stres. Wówczas cebulka włosowa będzie słabsza, włosy będą cieńsze, słabsze oraz zaczną szybciej wypadać. Jest to jeden z głównych powodów, dla których najczęściej poszukiwane są sposoby na porost włosów

Nowym odkryciem, dzięki któremu możemy przywrócić prawidłowy czas anagenu ze skróconego do prawidłowego czasu trwania jest terapia polegająca na regularnej suplementacji proteoglikanami. W biotechnologii wyróżnia się trzy języki – język DNA, język białek oraz język proteoglikanów. O ile o dwóch pierwszych każdy z nas słyszał, o tyle z proteoglikanami niewiele osób poza środowiskiem biotechnologicznym miało okazję się spotkać. Przełomowym odkryciem okazała się obecność proteoglikanów w mieszku włosowym, ale tylko w fazie anagenu. Jak udowodniono naukowo wzrost włosów jest związany z obecnością proteoglikanów w mieszku włosowym, a u osób borykających się z łysieniem lub wypadaniem włosów kuracja proteoglikanami może być doskonałą terapią. Badania wykazały, iż suplementacja proteoglkianami jest nową skuteczną terapią w przypadku problemu wypadania włosów.
– wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Ważne jest również odpowiednie nawilżenie włosów. Dobrym rozwiązaniem mogą być różnego rodzaju maseczki zmieszane z olejkiem na przykład baobabu. Ma on korzystne działanie nie tylko na włosy, ale również skórę głowy. Szczególnie pokochają go skóry z tendencją do atopii lub alergii ponieważ dodatkowo niweluje uczucie świądu oraz dyskomfortowe pieczenie. Odbudowuje również płaszcz hydrolipidowy znajdujący się na naszej skórze głowy, który zabezpiecza nasza skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i alergenów.

Pomocne jest również stosowanie peelingu, który zapewnia redukcję zrogowaciałego naskórka, eliminację grudek łojowych oraz dotlenienie skóry głowy. Efektem peelingu, a dokładnie mówiąc masażu za pomocą małych drobinek zawartych w preparacie, jest także zwiększenie mikrokrążenia, które przekłada się na wzmocnienie cebulek i przyspieszenie wzrostu włosów. Peeling można stosować w kuracjach domowych pod warunkiem, że wiemy jaki preparat powinniśmy wybrać do naszego typu skóry głowy i jej dolegliwości.

Czasem jednak wymagana jest konsultacja u specjalisty. Wówczas warto odwiedzić gabinet trychologa.

Na czym polega badanie trychologiczne?

Wizyta u trychologa zazwyczaj jest odpłatna. W zależności od miasta i rodzaju zabiegu, jej koszty wahają się od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych. Trycholog najczęściej ściśle współpracuje także z dietetykiem oraz kosmetologiem. Takie kompleksowe podejście pomaga dobrać odpowiednią dla pacjenta dietę oraz dopasować najbardziej odpowiednie zabiegi.

W trakcie wizyty bardzo ważnym elementem jest wnikliwy wywiad oraz analisa struktury włosa i skóry głowy. Poza tym konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań wewnętrznych, a także zostaniemy poinstruowani na temat technik pielęgnacji włosów i skóry głowy, które stosować możemy samodzielnie w domu.

Wśród zabiegów, które może wykonać trycholog są m.in.: zabiegi łagodzące, regenerujące lub oczyszczające włosy i skórę głowy, zabiegi przeciwłupieżowe, zabiegi hamujące wypadanie włosów, a także zabiegi pobudzające ich wzrost. 

W trakcie badania oraz zabiegów trycholodzy korzystają ze specjalistycznego sprzętu oraz aparatury takiej jak m.in.: ultradźwięki, sauna, mezoterapia, laser, naświetlania LED, prądy galwaniczne.

Specjaliści zwracają uwagę, że pacjenci zgłaszają się bardzo często na zakończenie sezonu letniego. Jest to spowodowane tym, że włosy niezbyt dobrze znoszą upały.

Gorące powietrze połączone ze słońcem bardzo wysusza włosy, dlatego podstawą letniej pielęgnacji powinny być silne maski odżywcze i nawilżające lub olejki z ceramidami i lipidami, które chronią włosy przed utratą wody. Najskuteczniejsze oleje chroniące przed promieniowaniem UV to olej z pestek malin, olej kiełków pszenicy oraz olej z nasion marchwi. Mają one najwyższy współczynnik SPF, który najlepiej chroni włosy.
- tłumaczy Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.


Kiedy należy udać się do trychologa?

Warto mieć świadomość, że kondycja naszych włosów jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze. Niestety o właściwej pielęgnacji przypominamy sobie dopiero, gdy włosy stają się słabe i łamliwe. Braki witamin i minerałów, niedobór żelaza, cynku, magnezu, wapnia może mieć negatywne następstwa dla włosów. Podstawowym budulcem włosów są białka i składniki mineralne. Należy unikać diet ubogich w żelazo oraz cynk. Posiłki powinny być bogate w witaminy, przede wszystkim A, D, E, K jak również B6 i B12. Odżywianie powinno być dobrze zbilansowane, wówczas nasze włosy będą prawidłowo nawilżone i odżywione od środka, a w efekcie zachowają zdrowy wygląd.

Na wizytę u trychologa wato umówić się, gdy stwierdzimy występowanie następujących symptomów:

  • Wypadanie włosów
  • Łysienie
  • Łojotokowe zapalenie skóry głowy
  • Przetłuszczająca się skóra głowy
  • Łupież
  • Łuszczyca
  • Podrażnienie, swędzenie skóry głowy

Z badania „Polak u trychologa” wynika, że aż 75% ankietowanych szuka pomocy specjalisty, gdy może być już za późno. Polacy bardzo częst mają problemy ze swędzącą i suchą skórą głowy, przetłuszczającymi się lub zniszczonymi włosami. Jednak dopiero, kiedy zauważą nadmierne wypadanie włosów - udają się do trychologa.

Wyniki sondy przeprowadzonej przez Instytut Trychologii pokazują, że większość respondentów nie ma pojęcia, że istnieje specjalista trycholog, który może pomóc z problemami skóry głowy lub włosów. Kiedy pojawiają się problemy najczęściej udają się do dermatologa, jak twierdzi aż 47 % respondentów. O specjalizacji trychologicznej najczęściej dowiadują się dopiero od lekarza (21%) lub znajomych (24%). Są jednak i takie osoby, które zaczynają szukać pomocy na własną rękę i wówczas trafiają do właściwego specjalisty (28%).

Głównym powodem, dla którego zaczynają szukać porad są problemy z wypadaniem włosów jak deklaruje 75% ankietowanych. Nie przeszkadzają, aż tak problemy ze swędzącą i suchą skórą głowy (9%), kiedy włosy nie chcą rosnąć (8%), są zniszczone lub suche (4%) lub pojawia się problemem z łupieżem (3%).

Więcej niż połowa osób nigdy nie kontrolowała stanu swoich włosów i nie miała pojęcia, że istnieje specjalista trycholog (68%). Jeśli już szukano porad to w różnym innym zakresie dotyczącym chorób włosów (27%). Najczęściej, kiedy już uda się trafić do trychologa oczekuje się kompleksowego podejścia do rozwiązania problemu z włosami – jak twierdzi 57% respondentów. Ważne dla pacjentów jest również profesjonalne przeprowadzenie badania stanu włosów i skóry głowy (20%), a także realizacja zabiegów, które zahamują proces wypadania włosów (16%). Najmniej osób spodziewa się jedynie porad w zakresie pielęgnacji i suplementowania włosów (7%).

Kondycja naszych włosów jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze. Dlatego jeśli zaobserwujemy, że nasze włosy są w gorszej kondycji i zaczynają nadmiernie wypadać, przyczyn należy szukać wewnątrz organizmu. – wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Pacjenci zdają sobie jednak sprawę, że proces terapii jest zależny od problemu i może trwać nawet do pół roku (53%). W niektórych przypadkach konieczna jest kuracja trwająca nawet do kilku lat (21%), a dopiero po 3 miesiącach włosy zaczynają się regenerować (19%). Mało który ankietowany skłania się do deklaracji, że już po tygodniu lub dwóch powinny pojawić się pierwsze oznaki poprawy (7%), co może świadczyć o dużej świadomości, iż terapeutyka problemów skóry głowy i włosów jest procesem długoterminowym.

Co ciekawe niewiele osób zna nowoczesne metody terapii skóry głowy i włosów, zanim nie trafi do specjalistycznej placówki trychologicznej (41%). Zdajemy sobie jednak sprawę, że włosy odzwierciedlają kondycję naszego organizmu (69%) lub wypadanie włosów może być spowodowane również brakiem witamin w organizmie (28%).

Jak pokazują wyniki badania „Polak u trychologa” 81% ankietowanych boi się utraty włosów i dlatego szuka profesjonalnej pomocy. To dla nich poważny problem i mogą mieć z tego powodu nawet depresję. Przez problemy z włosami większości z nas pogarsza się samopoczucie (43%). Tracąc włosy czujemy się mniej atrakcyjni (23%) i traci na tym nasz wizerunek, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym (10%). Niektóre osoby tracą nawet pewność siebie w kontaktach personalnych (8%). 

Czekając zbyt długo ze zwróceniem się po specjalistyczną pomoc, możemy narazić się na trwałą utratę włosów. Podczas wizyty u trychologa przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz badanie trichoskopowe. Dlatego niezwykle ważne jest zasięgnięcie konsultacji specjalisty, kiedy pojawią się pierwsze oznaki nieprawidłowości.

 



Źródło: niezalezna.pl, Instytut Trychologii, infowire.pl

#trycholog #piękne włosy #styl życia #uroda #zdrowie #wypadanie włosów #sposoby na porost włosów

ms