Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Szałwia zwalcza infekcje i zakażenia

Szałwia to znana od wieków roślina o działaniu bakteriobójczym. Jest częstym składnikiem preparatów leczniczych. Występuje aż 950 gatunków szałwii, w stanie dzikim rośnie na całej kuli ziemskiej, z wyjątkiem obszarów polarnych. Łacińska nazwa rośliny salvus oznacza ocalony, nietknięty, żywy - nawiązuje do jej właściwości leczniczych.

szałwia
szałwia
Stan Shebs; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Szałwia jest źródłem kwasów organicznych i witaminy A, C, B oraz składników mineralnych: wapnia, magnezu, potasu, żelaza, cynku i sodu. 

Fitoestrogeny i olejki eteryczne obecne w roślinie działają rozkurczowo i przeciwzapalnie. Szałwia stosowana jest w  łagodzeniu objawów miesiączki i menopauzy. Jej działanie odkażające i przeciwbakteryjne wykorzystywane jest w leczeniu chorób skórnych, przeziębień i infekcji, szczególnie górnych dróg oddechowych. 

Leczniczą właściwością herbatki z szałwii jest pobudzanie organizmu do produkcji soków trawiennych, a płukanie ust szałwiowym naparem działa antyseptycznie, likwidując afty i pleśniawki.

Szałwię lekarską stosuje również jako przyprawę poprawiającą smak potraw. 

Szałwii nie powinno się stosować przy regularnym przyjmowaniu leków antydepresyjnych. Nie należy przyjmować szałwii podczas ciąży i karmienia piersią, ze względu ograniczanie laktacji. Szałwia może wpływać na obniżenie działania leków przeciwzakrzepowych.

 



Źródło: niezalezna.pl

#szałwia #infekcje #choroby #leczenie #roslina

redakcja