Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Suplementy diety i leki. Jaka jest różnica?

Czy suplement diety można nazwać lekiem? Wiele osób nie widzi w tym różnicy - tym bardziej, że jedne drugie są sprzedawane w aptekach. Jakie się rzeczywiste różnice między suplementami diety, a lekami? Co musisz wiedzieć, aby wybierać świadomie?

Suplementy diety i leki. Jaka jest różnica?
Suplementy diety i leki. Jaka jest różnica?
Arek Socha, pixabay

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to środki spożywcze, których głównym celem jest uzupełnianie diety. Suplementy to skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych i substancje wykazujące efekt odżywczy. Są dostępne w formie tabletek, ampułek, syropu czy nawet cukierków. Według prawa traktowane są na równi z żywnością i nie należy mylić ich z lekami. 

W czasie przyjmowania suplementów należy przestrzegać zalecanych dawek dziennego spożycia. 

Witaminy i inne składniki można przedawkować. Pamiętajmy również, że żadna suplementacja nie zastąpi nam w 100% racjonalnego żywienia. Równie ważna jest też regularna aktywność fizyczna. 

Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów diety dobrze jest skonsultować to z lekarzem, farmaceutą, a nawet dietetykiem. 

Jakie są różnice między lekiem, a suplementem diety?

Podstawowa różnica to taka, że suplement diety nie ma działania leczniczego. Ma za zadanie uzupełniać zdrowe żywienie, ale nie zastępuje go. Z kolei celem leku jest leczenie i zapobieganie chorobom.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. lek określany jako „produkt leczniczy” to:

„substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne”.

Z kolei suplement diety według ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia to: 

„środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego”.

Leki i suplementy diety. Gdzie kupić?

Aby suplement diety trafił do sprzedaży wystarczy złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów lub zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru oraz powiadomienie Głównego Inspektora Sanitarnego. Na suplementach diety na opakowaniu musi widnieć jedynie określenie „suplement diety”.

Aby produkt leczniczy (lek) trafił do sprzedaży jest to bardziej skomplikowane. Każdy lek musi przejść przez weryfikację jakości, skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania, przeprowadzaną przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Jeżeli produkt leczniczy spełnia wszystkie wymogi, prezes wydaje pozwolenie na dopuszczenie go do obrotu. Na opakowaniu leku będzie widnieć numer pozwolenia (suplementy nie mają takiego oznakowania). 

Wszystkie leki będące w sprzedaży są nadzorowane i poddawane monitorowaniu jakości przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz producenta leku. Lek może zostać wycofany.

Suplementów diety praktycznie nikt nie kontroluje. Są traktowane, jako żywność i ich kwestią jakości zajmuje się Sanepid. Sanepid nie nadzoruje każdej partii suplementów – sprawdza je wyrywkowo lub w razie zgłoszenia nieprawidłowości. Producent nie ma obowiązku ich weryfikowania. Dlatego suplementy należy kupować tylko ze sprawdzonych źródeł!

 



Źródło: niezalezna.pl

#zdrowe żywienie #aktywność fizyczna #suplementy diety

albicla.com@MariolaLukawska