Stres to naturalny proces fizjologiczny, który z reguły motywuje do działania. Natomiast u wielu osób jego objawy są na tyle długotrwałe i nasilone, powodując pogorszenie samopoczucia, a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do wielu groźnych chorób. Tempo dzisiejszego życia ciągle wzrasta, a problemy stawiane po drodze często potrafią nas przerosnąć. W takich sytuacjach nieuniknione jest pojawienie się stanów stresowych, które coraz częściej występują u większości z nas.
Z sytuacjami stresowymi zmaga się wiele ludzi na całym świecie. Brak możliwości poradzenia sobie z nerwami może skutkować problemami zdrowotnymi, a objawy stresu będą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.
W sytuacji stresowej każdy z nas będzie reagował nieco inaczej, postępując zgodnie ze wzorcem swojego zachowania. Jednak można wyróżnić typowe objawy stresu, takie jak:
U niektórych osób mogą pojawić się nietypowe reakcje na stres, jak atak śmiechu w celu rozładowania napięcia bądź zastygnięcie w bezruchu, co uniemożliwia podjęcia jakiegokolwiek działania.
Jakie są przyczyny stresu? Może to być niemal wszystko. Przyczyny stresu są bardzo różne, od poważnych sytuacji, zarówno tych pozytywnych i negatywnych, jak utrata bliskiej osoby, rozwód, ślub, ciąża czy utrata pracy, do bardziej prozaicznych rzeczy, jak spotkanie z nieznaną osobą, egzamin, brak czasu, gdzie brakuje nam typowego schematu i doświadczenia w postępowaniu w danej sytuacji.
Coraz częściej ludzie przeżywają duży stres w pracy. Jego przyczyny także mogą być różne w zależności od wykonywanej pracy. Najczęściej pojawia się w wyniku presji, wymagającego szefa, możliwość utraty pracy, zbyt długich godzin w pracy, co przekłada się na życie towarzyskie i rodzinne.
Długotrwały stres może być szczególnie uciążliwy, mając destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie oraz funkcjonowanie. Pojedyncza bądź niedługa sytuacja stresowa nie stanowi poważnego zagrożenia. Natomiast sytuacja jest inna, gdy jesteśmy w ciągłym stresie. Możliwe konsekwencje stresu to między innymi:
Symptomy stresu załagodzić można na wiele sposobów. Przede wszystkim warto zmienić nastawienie na bardziej pozytywne.
Metody radzenia sobie ze stresem:
Głębokie oddychanie – powszechnie znanym i najprostszym sposobem do zastosowania w sytuacji stresującej jest głębokie oddychanie. Należy zwrócić uwagę, aby oddech był miarowy i spokojny, koncentrując się na wdechu i wydechu. Takie zachowanie pomaga przywrócić równowagę i zmniejszyć uczucie niepokoju.
Wizualizacje – warto koncentrować się na pozytywnych rzeczach, co pomaga zmienić negatywne nastawienie oraz przezwyciężać stresujące sytuacje.
Aktywność fizyczna – skuteczną metodą na pokonanie stresu jest regularna aktywność fizyczna, którą najlepiej dobrać do swoich możliwości. Może być to zarówno spacer, bieganie, pływanie czy joga. Albowiem ruch poprawia samopoczucie i daje naszej głowie chwile odpoczynku. Aktywność fizyczna jest także dobrym sposobem na przywrócenie równowagi po ciężkim dniu i rozładowanie emocji.
Regularny sen – odpowiednia ilość oraz jakość snu jest niezbędna do regeneracji i wypoczynku naszego organizmu.
Zdrowa dieta – warto zmienić także swoje nawyki żywieniowe. Dieta osoby zestresowanej powinna opierać się na witaminach i minerałach, niezbędnych do odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego, takich jak wapń, magnez, cynk i witaminy z grupy B oraz kwasy omega 3.
O redukcji poziomu stresu pozwalają zapomnieć także drobne czynności, chociażby jak:
Rumianek |
Wykazuje silne działanie uspakajające. Ma swoje zastosowanie w leczeniu długotrwałego niepokoju, nerwicy i bezsenności. |
Zielona herbata |
Ma działanie uspakajające, normujące nastrój i zwalczając stany niepokoju. |
Waleriana |
Zwalcza niepokój i ułatwia zasypianie. |
Melisa |
Działa uspakajająco, ułatwia zasypianie oraz zwiększa koncentrację i poprawia pamięć. |
Lawenda |
Aromat lawendowy działa relaksująco i uspokajająco. |
Werbena |
Zwalcza nerwowość, bezsenność i migreny. |
Innym obliczem stresu jest tak zwany eustres, czyli rodzaj stresu, motywujący do działania. Jest niezbędny dla naszej efektywności, mobilizując i pomagając skoncentrować energię do zadania, które mamy do wykonania. Stres, w takiej formie, jest potrzebny w celu utrzymania gotowości organizmu do działania, ucieczki oraz radzenia dobie z wyzwaniami.