Warto dowiedzieć się skąd wzięły się tradycje sylwestrowe i jaki jest rodowód tego szczególnego dnia. Kiedy powstał zwyczaj świętowania Nowego Roku?
Uroczyste obchodzenie Sylwestra ma długą historię i powiązane jest z różnymi tradycjami. Słowo ,,sylwester” wywodzi się z języka łacińskiego, oznacza człowieka żyjącego w lesie. Historia tego święta sięga czasów starożytnych. W większości dawnych kultur, przeddzień Nowego Roku był w powiązany z rytmem natury i odradzaniem się przyrody.
W Mezopotamii rozpoczynano nowy rok wraz z pojawieniem się pory deszczowej. W Egipcie i Grecji wyobrażano sobie nowy rok jako małe dziecię, symbol początku i odrodzenia. W Egipcie kolejny rok zwiastował wylew Nilu, który następował pod koniec września. Egipcjanie śpiewali i tańczyli, tworząc korowód zdążający przed oblicze Faraona.
W Grecji podczas hucznych procesji na cześć Dionizosa, paradowano z dziećmi w koszyku.
W kulturze celtyckiej w wigilię Nowego Roku obchodzono święto zmarłych, które przypadało na koniec lata.
Wówczas po raz pierwszy papież Sylwester udzielił błogosławieństwa „Urbi et Orbi - Miastu i Światu”. Odtąd nazwy wszystkich zabaw i balów odbywających się na przełomie grudnia i stycznia, pochodzą od imienia tego papieża.