Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Ruda będzie parkiem kulturowym

List intencyjny ws. objęcia części dzielnicy najstarszej dzielnicy Rudy Śląskiej – Rudy szczególną ochroną konserwatorską, w postaci parku kulturowego, podpisali prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic oraz członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.

Były Dom Kultury KWK "Wawel" w Rudzie Śląskiej
Były Dom Kultury KWK "Wawel" w Rudzie Śląskiej
By Przemysław Noparlik - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1437791

Kolejnym krokiem ma być stosowna uchwała rady miasta.

Jak zaznaczyła podczas konferencji prasowej prezydent Dziedzic, park kulturowy w dzielnicy Ruda – o 700-letniej historii – objąłby sporą powierzchnię – znacznie większą niż inne funkcjonujące dotąd w regionie parki.

- Dzięki temu ta dzielnica zyska na wyglądzie, a przede wszystkim nie straci starej zabudowy, która jest bardzo cenna, która świadczy o naszej kulturze, przechodzeniu od rolnictwa do przemysłu - zasygnalizowała

Mercik dodał, że dzielnica Ruda jest miejscem, w którym w niezwykły sposób splatają się elementy wiążące się z rozwojem miasta, ale też całego regionu. Jak ocenił, park kulturowy to dobre narzędzie prawne, choć jeszcze nie do końca wypróbowane, dla kształtowania przestrzeni, dla ochrony dziedzictwa, ale też odczuwalnego dla mieszkańców rozwoju.

Jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, zastępca dyrektora Regionalnego Instytutu Kultury Adam Kowalski wyjaśniał, że Ruda jest miejscowością absolutnie unikatową.

- Z jednej strony jej model jest zupełnie nasz, lokalny, z drugiej - opowiada pewną uniwersalną historię, jak rozwijały się osady przemysłowe - od wsi, przez wieś robotniczą z okresu industrializacji, po osadę patronacką o wszelkich cechach miasta - opakowaną w narrację, co czyni tę historię niezwykle atrakcyjną - uznał.

W Rudzie znajdują się m.in. osiedla patronackie, obiekty sakralne, zespół zamkowy z parkiem i terenem folwarcznym, obiekty małej architektury, budynki przemysłowe, budynki użyteczności publicznej, nekropolie oraz budynki reprezentacyjne. Są one pamiątkami po właścicielach Rudy – od rodziny von Stechow, po ród von Ballestrem – właścicieli majoratu rudzko-biskupicko pławniowickiego od 1758 r. do wybuchu II wojny światowej.

Inicjatywa parku kulturowego, który objąłby Rudę wpisuje się w działania rewitalizacyjne samorządu Rudy Śląskiej w tej najstarszej dzielnicy miasta.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#dzielnica #Park Kulturowy #Ruda #Ruda Śląska

redakcja