Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Przełomowe odkrycie! 20 nowych księżyców Saturna

Naukowcy odkryli aż 20 nowych księżyców Saturna, zwiększając ich znaną liczbę do 82. Oznacza to, że to właśnie Saturn stał się rekordzistą pod względem liczby księżyców w Układzie Słonecznym. Dotychczasowy lider tego zestawienia - Jowisz - ma ich „tylko” 79.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
WikiImages; pixabay.com / Creative Commons CC0

Odkrycie nowych księżyców to efekt badań zespołu pod kierunkiem Scotta S. Shepparda z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie (USA), przeprowadzonych przy pomocy japońskiego teleskopu Subaru na Manua Kea na Hawajach. O odkryciu poinformowało w poniedziałek Minor Planet Center, prowadzone przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Każdy z nowo odkrytych obiektów ma około 5 km średnicy. Trzy obiegają Saturna w tym samym kierunku, w którym obraca się planeta, a 17 - w przeciwnym. Te, których orbita przebiega najbliżej planety, potrzebują około dwóch lat na pełen obieg dookoła Saturna, z kolei najdalsze z tej grupy mają okres obiegu wynoszący trzy lata. Jeden jest rekordzistą, najdalszym księżycem Saturna.

Jak mówi odkrywca księżyców, dalsze badania ich orbit pomogą w ustaleniu ich pochodzenia. Wskazuje też, że podobne grupy zewnętrznych księżyców występują także wokół Jowisza. Odkrycie to sugeruje, że pomiędzy tymi księżycami (albo również - obiektami przelatującymi w pobliżu, takimi jak komety lub planetoidy) może dochodzić do gwałtownych kolizji.

W skład zespołu odkrywców księżyców wchodzą: Scott S. Sheppard z Carnegie Institution for Science, David Jewitt z UCLA, oraz Jan Kleyna z University of Hawaii.

W ubiegłym roku to właśnie Scott S. Sheppard z Carnegie Institution for Science odkrył 12 nowych księżyców wokół Jowisza. Na nazwy dla pięciu z nich zorganizowano specjalny konkurs. Podobny konkurs ogłoszono teraz dla nowych księżyców Saturna. Można proponować nazwy wywodzące się od olbrzymów z mitologii nordyckiej, galijskiej lub inuickiej.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#astronomia #Saturn #Księżyc #nauka

redakcja