Zgrupowanie Szkół Pombal (AEP), obejmujące kilkadziesiąt tysięcy uczniów, organizuje taką akcję po raz trzeci. Wyjazd obejmie m.in. zwiedzanie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Powrót zaplanowano przez Niemcy i Francję, gdzie młodzi Portugalczycy zwiedzą m.in. berlińskie Muzeum Żydowskie oraz paryskie Muzeum Pamięci Shoah.
- Zagadnienie mordu popełnionego na Żydach przez niemiecki reżim nazistowski jest ważne dla zrozumienia ludzkości, tego, dlaczego jedni ludzie zgotowali taki los innym. Poza tym prawda o obozach koncentracyjnych jest wciąż mało znana w naszym kraju - powiedziała współorganizatorka akcji, nauczycielka Isabel Vicente.
Jak poinformowała, do Polski wyruszy pociągiem zaledwie kilkudziesięciu uczniów, ale kilkanaście tysięcy innych będzie mogło wziąć udział w rozpoczętych w poniedziałek w Pombal siedmiodniowych obchodach wspomnienia Holokaustu.
Poza pokazem filmów wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. spotkanie z Antonio Moncadą de Sousą Mendesem, wnukiem Aristidesa de Sousy Mendesa, konsula z Bordeaux, który w czasie wojny uratował około 30 tys. europejskich Żydów. Wśród uratowanych dzięki dyplomacie, który wystawiał nielegalne wizy do neutralnej podczas wojny Portugalii, byli m.in. Julian Tuwim i Antoni Słonimski.
Jak powiedział Antonio Moncada de Sousa Mendes, inicjatywy krzewienia wiedzy o Holokauście oraz osobach ratujących Żydów, często z narażeniem swojego życia, są niezbędne dla poznania i pielęgnowania prawdy historycznej.
W Portugalii w ostatnich latach przybywa publikacji oraz badań dotyczących obywateli tego kraju więzionych podczas II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych, w tym na okupowanych ziemiach polskich.
Jak ujawnił w poniedziałkowym wydaniu dziennik "Diario de Noticias", komisja historyków powołana w Lizbonie do zbadania zbrodni hitlerowskich na obywatelach Portugalii wykazała, że w nazistowskich obozach koncentracyjnych zamordowano kilkuset obywateli tego kraju.
Dotychczasowe badania powstałej w 2014 r. komisji, służące przygotowaniu pełnego spisu ofiar niemieckich nazistów, przeprowadzone zostały m.in. w Polsce, Austrii, Niemczech, Francji, a także w Belgii.