Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Lifestyle

Ponad połowa Polaków uważa Boże Narodzenie za święto rodzinne

Dla 53 proc. dorosłych Polaków Boże Narodzenie to przede wszystkim święta rodzinne, 27 proc. podkreśla religijny wymiar świąt. Ankietowani deklarują, że w tym roku ich świąteczne wydatki będą zbliżone do ubiegłorocznych - wynika z sondażu CBOS.

W kontekście zbliżających się świąt CBOS zapytał Polaków o to, czym przede wszystkim jest dla nich Boże Narodzenie.

Reklama

Z badania wynika, że podobnie jak w ubiegłych latach, dla ponad połowy dorosłych Polaków (53 proc.) Boże Narodzenie to przede wszystkim święta rodzinne. Nieco ponad jedna czwarta ankietowanych podkreśla w tych świętach głównie wymiar religijny (27 proc.). Co szósty badany (16 proc.) święta Bożego Narodzenia postrzega przede wszystkim jako podtrzymywanie tradycji chrześcijańskiej.

Według analityków CBOS, powyższe różnice wynikają głównie z różnic w religijności respondentów. Na religijną istotę świąt Bożego Narodzenia zwracają uwagę przede wszystkim osoby praktykujące religijnie co tydzień (38 proc.) lub częściej (60 proc.). Rodzinne akcenty świętowania częściej niż inni podkreślają z kolei osoby niepraktykujące religijnie (69 proc.) lub czyniące to sporadycznie (67 proc.), o centrowych poglądach politycznych (62 proc.), a ponadto mieszkańcy największych miast (62 proc.).

W ocenie autorów badania, dla Polaków ciągle bardzo ważne jest pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. W niemal wszystkich polskich rodzinach kultywowany jest zwyczaj wzajemnego składania sobie życzeń (99 proc.), dzielenia się opłatkiem i spożywania wigilijnych potraw (po 98 proc.). Ponadto niemal powszechnie ubiera się choinkę (97 proc.), odwiedza krewnych i znajomych w celu złożenia im życzeń (94 proc.), przygotowuje dodatkowe nakrycie na stole dla niespodziewanego gościa (90 proc.), obdarowuje prezentami (90 proc.) oraz zachowuje post w dzień Wigilii (87 proc.).

Dodatkowo, w większości polskich domów śpiewa się kolędy (79 proc.), wysyła SMS-y z życzeniami świątecznymi(78 proc.), odwiedza groby bliskich (77 proc.), czeka z rozpoczęciem kolacji na pierwszą gwiazdkę (77 proc.), przygotowuje zwyczajową liczbę potraw na wieczerzę wigilijną (76 proc.), a pod obrus wkłada siano (75 proc.).

Jak podaje CBOS, nieco mniej popularne są zwyczaje stricte religijne, takie jak odmawianie modlitwy i odczytywanie fragmentu Pisma Świętego (67 proc.), udział w pasterce (66 proc.) oraz przystępowanie do spowiedzi (65 proc.).

Ankietowani w większości deklarują, że w tym roku ich wydatki związane ze świętami będą zbliżone do ubiegłorocznych - nieznaczne różnice w tym względzie deklarują osoby, które zamierzają wydać na świąteczne zakupy mniej, niż w poprzednich latach.

Według CBOS, cięcie kosztów w tym roku najczęściej będzie związane z zakupem prezentów. Ponad jedna piąta badanych (22 proc.) wyda na nie mniej niż w roku ubiegłym, jednak co ósmy respondent (13 proc.) przeznaczy na upominki więcej pieniędzy niż poprzednio, a trzy piąte (60 proc.) nie przewiduje większych zmian w tych wydatkach.

Reklama