Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ośmiorniczki z włóczki towarzyszą wcześniakom w inkubatorach

Ponad 200 ośmiorniczek z włóczki trafiło już do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Ośmiorniczki towarzyszą wcześniakom w inkubatorach. W związku z obchodzonym 17 listopada Międzynarodowym Dniem Wcześniaka \"Fundacja Małych Serc\" organizuje w Ostrowie warsztaty i kiermasz.

instagram.com/osmiorniczkidlawczesniakow

W sobotę, Fundacja współpracująca z oddziałem neonatologii szpitala w Ostrowie Wlkp., zaprasza do ostrowskiej galerii. Od godziny 10. do 18. będą tam prowadzone warsztaty szydełkowania i kiermasz. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na zakup włóczek na kolejne ośmiorniczki.

- Ośmiorniczkę w ostrowskim szpitalu otrzymuje mama każdego przedwcześnie urodzonego dziecka – powiedziała koordynator akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków” Aleksandra Jóźwiak. - Badania pokazały, że macki tych maskotek przypominają wcześniakom pępowinę. Dodatkowo maluchy mają mocno wykształcony odruch chwytny i często wyrywały kabelki, które są podłączone do aparatur podtrzymujących je przy życiu. Teraz bawią się mackami, a nie kabelkami – dodała.

Pozytywnie akcję ocenia kierowniczka oddziału neonatologii ostrowskiego szpitala dr. Katarzyna Bierła.

- Zauważamy ze strony rodziców dobre emocje, ponieważ cieszą się, że mogą swojemu dziecku dać tę pierwszą zabawkę – powiedziała Bierła.

Wyjaśniła, że ośmiorniczka, zanim trafi do inkubatora, najpierw jest „kangurowana” przez mamę, czyli trzymana na ciele i w ten sposób przechodzi jej zapachem. 

- Mamy bardzo cieszą się, że do dziecka trafia coś, co stanowi ich namiastkę – powiedziała. Dodała, że pielęgniarki bardzo dbają o to, żeby ośmiorniczki były przytulone do wcześniaków i mackami okrywały je. - Potem taka ośmiornica razem z dzieckiem +wychodzi+ do domu. Jest pamiątką – powiedziała Bierła.

Ośmiorniczki są dziergane przez wolontariuszy i przekazywane do koordynatorów akcji.

- Po skontrolowaniu jakości, koordynatorzy przekazują je do szpitali. Tam poddawane są wewnętrznym procedurom i sterylizacji, potem przekazywane bezpłatnie rodzicom wcześniaków - powiedziała Jóźwiak.

Zaznaczyła, że ośmiorniczki wykonywane są tylko z certyfikowanych materiałów przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia i posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki I Dziecka.

Pomysł dziergania ośmiorniczek dla wcześniaków narodził się w Danii. Do Polski akcję sprowadziła ją Joanna Kmieć z Wielkopolski, mama wcześniaków i obecnie prezes Fundacji „Małych Serc”. W Wielkopolsce ośmiorniczki trafiają do wcześniaków w 6 szpitalach.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ośmiorniczki #dzieci #wcześniaki

redakcja