Coraz więcej osób ceni sobie bezpośredni kontakt z przyrodą korzystając ze ścieżek nordic walking - wynika z informacji Białowieskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego. W kilku miastach regionu przez 30 tygodni odbywać się będą bezpłatne treningi tej formy rekreacji.
Marta Grzelak z Lokalnej Organizacji Turystycznej (LOT) "Region Puszczy Białowieskiej" poinformowała, że w regionie puszczy są trzy Nordic Walking Parki, w których jest od 4 do 7 tras różnej długości.
- Trasy zlokalizowane są przy miejscowościach: Hajnówka, Białowieża i Narewka i mają od 3 do 21 kilometrów długości
- powiedziała Grzelak i dodała, że trasy prezentują walory przyrodnicze i kulturowe regionu. Za najciekawszą uznała m.in. 9-kilometrową trasę "W pobliżu Krynoczki".
W opisie trasy czytamy, że prowadzi ona do miejsca zwanego Krynoczką, gdzie można zobaczyć cerkiew pw. Świętych Siedmiu Braci Machabeuszy z 1848 r. oraz kapliczkę z uznanym za cudowne źródełkiem.
- Miejsce to położone jest w uroczysku "Miednoje" nad rzeczką Miedną. Dla wyznawców prawosławia jest to miejsce święte z uwagi na cudowne uzdrowienia. Jest ono celem dorocznych pielgrzymek - powiedziała Grzelak. Dodała, że rosnące tam dęby bezszypułkowe mają ponad 100 lat.
LOT "Region Puszczy Białowieskiej" przekazała, że trasy nordic walking zostały oznakowane w ramach projektu „Nordic Walking Park – Kraina Puszczy i Żubra”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej kwotą ponad 26 tys. zł. Korzystanie ze ścieżek jest bezpłatne.
Od kilku lat trasy wykorzystywane są również do organizacji rajdów nordic walking. W tym roku odbędzie się siódma edycja zawodów Puchar Polski Nordic Walking, która przyciąga turystów z Polski i zagranicy. W ubiegłym roku uczestniczyło w nim ponad 950 zawodników.
W Biebrzańskim Parku Narodowym ścieżki nordic walking mają łącznie ok. 20 km. Biegną z dala od terenów zabudowanych, a blisko dzikiej przyrody oraz atrakcji kulturowo-historycznych regionu, a trasy są odpowiednio oznakowane - poinformował Grzegorz Wroceński z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dodał, że na trasie ścieżek zainstalowano sprzęt do ćwiczeń fizycznych. Aby korzystać z tras, trzeba wykupić kartę wstępu do parku.
- Odwiedzając ścieżki biegowe można przy okazji poczuć atmosferę niedostępnego obszaru ochrony ścisłej "Czerwone Bagno", zobaczyć pozostałości IV Fortu carskiej Twierdzy Osowiec. Jest szansa na spotkanie z łosiem i innymi dzikimi mieszkańcami Doliny Biebrzy - zachęca Wroceński.
Większość tras ma nieutwardzoną nawierzchnię i biegnie przez płaskie tereny. Wytyczenie, oznakowanie tras oraz wydanie tematycznych folderów kosztowało ok. 70 tys. zł. Pieniądze pochodziły z funduszu leśnego.
W Białymstoku, Hajnówce, Łomży i Suwałkach ruszył 30-tygodniowy cykl bezpłatnych treningów nordic walking pod nazwą Nordic Walking na Receptę. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek. Ambasadorami akcji są: czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli i pięciokrotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk, a także aktorzy Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski.
Inicjatywa organizowana jest wspólnie z Polską Federacją Nordic Walking pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Akcja obejmuje ponad 100 miejscowości na terenie całej Polski i potrwa do 27 listopada.
Jak podają w komunikacie ambasadorzy akcji, jej celem jest propagowanie wśród społeczeństwa ruchu i zdrowego trybu życia oraz "zwiększenie świadomości Polaków w zakresie promowania zdrowia". Organizatorzy informują, że nad poprawnym wykonywaniem ćwiczeń będą czuwać profesjonalni instruktorzy. Udział w zajęciach może wziąć każdy bez względu na wiek czy poziom zaawansowania.