Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Naukowcy stworzyli robota... w kształcie szlamu. Dlaczego? Ma wiele zastosowań!

Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu zrobili ogromny krok do przodu w dziedzinie technologii. Stworzyli robota w kształcie... szlamu! Wynalazek może być kontrolowany za pomocą pola magnetycznego. Dlaczego akurat szlam? Ponieważ taki kształt ma wiele ciekawych zastosowań!

pixabay.com/KAVOWO//Zrzut ekranu (twitter.com/@newscientist

Jedną z najważniejszych powodów, dlaczego akurat zdecydowano się na stworzenie robota w kształcie szlamu jest fakt, iż można nim operować w niezwykle przestrzeniach. Co ciekawe, robot jest w stanie "chwytać" przedmioty! 

Jak wskazuje pismo "New Scientist", dzięki temu może on operować wewnątrz większego obiektu, w przyszłości być może i w... ludzkim ciele!

Żart na 1. kwietnia? 

Informacja o powstaniu robota wykonanego z magnetycznego szlamu pojawiła się w Australii 1. kwietnia - w Prima Aprilis, co przez niektóre osoby zostało odebrane jako żart. Jest to jednak prawda, robot jest jak najbardziej autentyczny, a badacze z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu uważają, że szlam może zostać wykorzystany m.in. do odzyskiwania przypadkowo połkniętych przedmiotów.

Robot w kształcie szlamu jest zdolny do poruszania się w niezwykle ciasnych przestrzeniach i osiągać prędkość 30 mm na sekundę! W opublikowanym artykule możemy przeczytać, że innowacyjna metoda może sprawić, że wszelkie zabiegi będą mniej inwazyjne dla ludzkiego ciała. Co ciekawe, może także ułatwić podawanie określonych leków. Szlam może formować się w dowolną postać i łączyć się w całość po rozdzieleniu.

Z informacji przekazanych przez twórców - robot może być wykorzystywany także do łączenia elektrod dzięki temu, że jest dobrym przewodnikiem elektrycznym.

Szlam zawiera w sobie cząstki magnetyczne, w związku z tym można nim sterować za pomocą zewnętrznych magnesów.

Celem jest, aby działał robot. Nadal próbujemy zrozumieć jego wszystkie możliwości

— powiedział prof. Li Zhang z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu, jeden z autorów prac nad szlamem w rozmowie z "The Guardian".

Robot wykonany jest z mieszaniny polialkoholu winylowego, boraksu i cząstek magnesu neodymowego. Zespół badaczy nie planuje na razie przebadania robota w środowisku medycznym. Należy jednak zaznaczyć, iż nie ukrywają, że może on być przydatny i tam. Cząsteczki magnetyczne obecne w szlamie są same w sobie toksyczne, co mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia.

 



Źródło: Niezalezna.pl.

#Hongkong #wynalazek

Anna Zyzek