W 428 roku p.n.e. w Tarencie urodził się pewien grecki uczony. Ten filozof, matematyk, astronom, mąż stanu i strateg przeszedł do historii jako twórca pierwszego znanego w świecie robota – latającego gołębia. Ów Grek zwał się Archytas i był zapalonym matematykiem-pitagorejczykiem uznającym przewagę arytmetyki nad geometrią. Jego wkład w matematykę i mechanikę jest ogromny, podobno miał też wpływ na ostateczny kształt dzieł Platona i Arystotelesa.
Dla Archytasa wszystko można było wyjaśnić matematyką. Uważał, że dzieli się ona na cztery gałęzie wiedzy: geometrię, arytmetykę, astronomię i muzykę. W przedmowie do jednego ze swoich pism („O harmonii”) napisał:
Wydaje mi się, że matematycy mają doskonałe rozeznanie i wcale nie jest dziwne, że prawidłowo myślą o konkretnych rzeczach, które są; ponieważ potrafią doskonale rozeznać się w fizyce wszechświata, prawdopodobnie mają również doskonałą perspektywę na szczegóły, które są. Rzeczywiście, przekazali nam przenikliwe rozeznanie dotyczące prędkości gwiazd, ich wschodów i zachodów oraz geometrii, arytmetyki, astronomii i, co nie mniej ważne, muzyki. Wydaje się, że są to nauki siostrzane, ponieważ zajmują się dwiema pierwszymi pokrewnymi formami bytu.
Archytas był dowodził obroną Tarentu i był zwolennikiem zjednoczenia miast greckich na terenie Półwyspu Apenińskiego. Chociaż zgodnie z prawem jedna osoba mogła pełnić funkcję naczelnego wodza tylko przez rok, Archytas był wybierany na to stanowisko przez siedem kolejnych lat. W tym czasie przyjaźnił się z Platonem, a przekazy mówią, że wręcz uratował mu życie.
Najważniejszym wkładem Archytasa w nauki ścisłe było stworzenie gałęzi mechaniki matematycznej. Był wynalazcą „pierwszej latającej maszyny starożytności” czyli po prostu latającego gołębia. Robot ten, zbudowany z drewna, posiadał napęd parowy i był jak na swoje czasy wysoce zaawansowanym wynalazkiem. Kształt konstrukcji był bardzo aerodynamiczny, co zapewniało maksymalną prędkość lotu, i możliwość pokonania kilkuset metrów. Dzięki gołębiowi Archytas badał również charakterystykę lotu ptaków.
Archytas prawdopodobnie zatonął w katastrofie statku w 347 roku p.n.e. w pobliżu brzegu Mattinaty. Podobno jego ciało długo leżało niepogrzebane, aż wreszcie jakiś marynarz rzucił na nie garść piasku, by Archytas nie musiał wędrować po tej stronie Styksu przez sto lat.