Narodowy Fundusz Zdrowia niedawno opublikował raport, z którego wynika, że w 2018 roku na osteoporozę zachorowało 2,1 mln osób, ponad połowa chorych to kobiety. Jak podał NFZ stopień niedoszacowania liczby chorych na osteoporozę wyniósł 74 proc. Odpowiada to liczbie prawie 1,6 mln niezdiagnozowanych osób, z czego prawie 500 tys. osób to chorzy powyżej 80. roku życia.
NFZ podkreślił też, że zwiększone ryzyko zachorowania na osteoporozę dotyczy kobiet, osób w zaawansowanym wieku i o wątłej budowie ciała, czy przedstawicieli rasy kaukaskiej. Zależy też od predyspozycji rodzinnych, czy przebytych wcześniejszych złamań w wieku dorosłym. Są to czynniki niemodyfikowalne, czyli takie, na które nie mamy wpływu.
Z kolei prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby zmniejszają: odpowiedni poziomu wapnia i witaminy D w diecie, ograniczenie spożycia alkoholu, kawy i palenia, czy aktywny tryb życia (czynniki modyfikowalne).
Jak podano dalej, kobiety powyżej 50. roku życia czterokrotnie częściej niż mężczyźni chorują na osteoporozę. Osteoporoza wiąże się również z menopauzą, która wiąże się ze spadkiem estrogenu, co z kolei prowadzi m.in. do obniżenia wchłanialności wapnia i gęstości mineralnej kości.