Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Myjki ciśnieniowe. Oto ich zastosowania!

Płot, elewacja, kostka brukowa, samochód czy rower. Co jest tutaj wspólnym mianownikiem? Utrzymanie tego wszystkiego w czystości. By posesja cieszyła oko, trzeba się poświęcić. W domowych gospodarstwach nieoceniona może okazać się myjka ciśnieniowa. Urządzenie dobrze dobrane do naszych potrzeb będzie strzałem w dziesiątkę.

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@HutchRock

Myjka ciśnieniowa - budowa

Sercem każdej myjki jest pompa. To za jej sprawą woda wydostaje się z dyszy pod pożądanym ciśnieniem. Najczęściej wykonana jest z aluminium bądź kompozytu. Woda pompowana jest przewodem do pistoletu. Pozyskując wodę z beczki czy oczka wodnego, należy upewnić się, że jest czysta. Zanieczyszczania zapychają filtr, co może uszkodzić pompę.

Myjka potrzebuje też źródła energii. Występują urządzenia z silnikami spalinowymi, elektrycznymi, a także zasilane akumulatorami.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zasobność zestawu. Przydatne będą akcesoria do mycia konkretnych powierzchni lub urządzeń czy ułatwiające korzystanie z myjki np. w trudno dostępnych czy wysoko położnych miejscach.

Działanie myjki ciśnieniowej

Myjka ciśnieniowa do domowych zastosowań wytworzy ciśnienie nawet do 19 MPa. Dla porównania, ciśnienie wody w sieci wodociągowej wynosi raptem 0,3–0,5 MPa. Woda pompowana z takim ciśnieniem wydostaje się przez odpowiednio wyprofilowaną dyszę. W niektórych myjkach możliwa jest regulacja ciśnienia wody. Wówczas możliwe jest mycie delikatnych narzędzi ogrodowych, mebli, rowerów lub auta.

Myjka ciśnieniowa - zastosowanie

Myjka ciśnieniowa ma szeroki wachlarz zastosowań. Nada się do:

  • czyszczenia mebli i akcesoriów ogrodowych. Niepotrzebne są dodatkowe detergenty;
  • mycia rowerów. Tu przyda się regulacja ciśnienia, która pozwoli doczyścić zabłocone opony czy elementy ramy, bez uszkadzania delikatniejszych elementów. Nie należy kierować strumienia wody w kierunku łożysk, napędu, a także uszczelnienia;
  • mycia samochodów. Zaleca się zachowanie minimum 15-centymetrowego odstępu pomiędzy dyszą a mytą powierzchnią;
  • dbania o stan elewacji. Długo zalegający brud w porowatej strukturze tynku może być trudny do usunięcia innymi sposobami niż myjką. Lanca teleskopowa pozwoli doczyścić wyższe partie bez konieczności wchodzenia na drabinę;
  • czyszczenia metalowych elementów ogrodzenia czy narzędzi ogrodowych. Myjka usunie zaschnięte błoto czy trawę;
  • mycia kostki brukowej i tarasu. Tu mycie ręczne jest wysoce czasochłonne. Powierzchnia bez problemu wytrzyma wysokie ciśnienie.

Zakup myjki ciśnieniowej. Na co zwrócić uwagę?

Jak w przypadku setek podobnych urządzeń, tu także warto pochylić się nad najważniejszymi parametrami. 

Ciśnienie wyrażane jest w barach bądź megapaskalach (bar, MPa). Do okołodomowych zastosowań można wybierać pomiędzy 50, a 200 barami. Myjka do sporadycznego użytkowania i niewymagających zastosowań powinna dysponować ok. 100 barami. Im więcej barów, tym mniej potrzebny arsenał detergentów.

Kolejny aspekt to wydajność tłoczenia, wyrażona w l/h. Do niewymagającego gospodarstwa domowego z zapasem wystarczy 350 l/h.

Wydajność powierzchniowa mówi, ile powierzchni płaskiej wyczyści się w godzinę. Mając duży taras czy spory podjazd wyłożony kostką, warto zwrócić uwagę na tę wartość.

Nie bez znaczenia jest waga myjki ciśnieniowej. Warto przemyśleć, czy to istotny parametr przy naszym sposobie użytkowania. Niektóre modele są wyposażone w kółka.

Długość węża myjki ciśnieniowej będzie miała znaczenie przy myjkach zasilanych prądem z gniazdka. Mniej istotne będzie to przy urządzeniach zasilanych akumulatorowo.

Wśród oferowanych modeli, coraz więcej z nich wyposażonych jest w pojemnik na detergent. Bez tego elementu mycie mocno zabrudzonych powierzchni nie będzie możliwe. Sama woda, nawet pod bardzo wysokim ciśnieniem nie będzie w stanie usunąć tłustego lub zaschniętego brudu.

Zestaw akcesoriów. Zasada jest prosta - im bogatszy, tym lepiej. Najpopularniejsi producenci oferują szeroką gamę dodatkowych końcówek, które pozwolą łatwiej dotrzeć do trudnych miejsc. Jeśli decydujemy się na zakup skąpego zestawu, przed warto sprawdzić cenę akcesoriów. Te czasem powalają!

 



Źródło: kaercher.com, morele.net, niezalezna.pl

#dom #porady

Natalia Wasilewska