Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Liście laurowe są powszechnie stosowane w kuchni jako aromatyczna przyprawa. Są używane również w ziołolecznictwie przy kaszlu, zaburzeniach ukrwienia, schorzeniach skóry, domowym leczeniu ran, przy chorobach reumatycznych.
W czasach starożytnych tworzono z niego wieńce, które zdobiły głowy poetów, władców oraz zwycięzców igrzysk olimpijskich. Liść laurowy uważano za swego rodzaju talizman, który chronił ludzi przez różnego rodzaju nieszczęściami.
Dobrze wysuszone liście mają jasnozielony kolor i bardzo aromatyczny zapach. Najczęściej używane są do przyprawiania bigosu, galaret mięsnych, kapuśniaku z kwaśnej kapusty, rosołu, zup jarzynowych i mięsnych, pasztetów, potraw duszonych, sosów i pieczeni. Są ważnym składnikiem marynat oraz zalew do marynowania warzyw.
Laur stanowi źródło białka, tłuszczu, włókna pokarmowego, węglowodanów, olejków eterycznych, flawonoidów, lignanów, alkaloidów izochinolinowych, laktonów seskwiterpenowych. Znajdują się w nim też mikro i makroelementy np. mangan, fosfor, miedź oraz wiele witamin: A, C, PP i te z grupy B.
Napar z liści laurowych wspomaga pracę wątroby jest moczopędny, poprawia trawienie, zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego, łagodzi stany zapalne. Zalecany jest przy bólach reumatycznych i artretyzmie. Olejki zawarte w liściach mają właściwości rozgrzewające skórę, dlatego stosuje się je do okładów łagodzących bóle reumatyczne i artretyczne.
Napar z liści laurowych obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, korzystnie wpływa na stawy, układ kostny, nerwowy, odpornościowy, pokarmowy oraz układ krążenia.
Wawrzyn dzięki znajdującym się w roślinie substancjom galenowym, które mają właściwości hipoglikemiczne obniża poziom glukozy we krwi, poprawia i reguluje poziom cukru we krwi i poprawia profil lipidowy u osób z cukrzycą typu 2. Wawrzyn szlachetny wspomaga trawienie i redukuje ilość gazów w jelitach.