Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Koniec protestu! Wikipedia znowu działa

Przed godz. 13 ponownie zaczęła działać polska wersja Wikipedii. Tym samym o ok. 2 godziny skrócono protest przeciwko nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich. Ma to związek z decyzją Parlamentu Europejskiego, który odrzucił stanowisko komisji prawnej Parlamentu Europejskiego ws. dyrektywy.

pixabay.com/geralt/CC0 Creative Commons

- Cele protestu zostały osiągnięte, a jego dalsze prowadzenie byłoby zbędnym utrudnieniem dla tysięcy osób, które codziennie sięgają do Wikipedii w poszukiwaniu informacji, potrzebnych im do nauki, pracy czy rozwijaniu swoich pasji. A wikipedyści i wikipedystki nie mogłyby zająć się pracą merytoryczną nad nowymi i rozbudowanymi hasłami 

- wyjaśnia Natalia Szafran-Kozakowska ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Wyraziła nadzieję, że już nigdy nie pojawi się zagrożenie, które zmusi wikipedystów do tak radykalnej formy protestu.

Na znak protestu przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, polska Wikipedia została wyłączona w środę kilka minut po godz. 15. Pierwotnie zakładano, że na 24 godziny, ostatecznie zakończono akcję po 22 godzinach. Przez ten czas zamiast artykułów encyklopedycznych wyświetlała się informacja o zagrożeniach, które nosiły omawiane zmiany w reformie prawa autorskiego, apel do europosłów o ich odrzucenie oraz do czytelników o wsparcie protestu poprzez kontakt z europosłami.

Z tego samego powodu w środę nie działały hiszpańska i włoska wersja językowa Wikipedii.

Dziś Parlament Europejski odrzucił stanowisko komisji prawnej PE ws. reformy prawa autorskiego. Jeśli stanowisko zostałoby przegłosowane, stałoby się oficjalnym mandatem negocjacyjnym PE do rozmów nad ostatecznym kształtem przepisów z krajami członkowskimi.

Odrzucenie stanowiska komisji oznacza, że sprawa będzie ponownie dyskutowana na sesji plenarnej PE we wrześniu.

Nowa dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Cel to walka m.in. z piractwem. Kontrowersje wywołują zwłaszcza dwa artykuły tej dyrektywy: art. 11, który dotyczy praw wydawców publikacji prasowych, oraz art. 13, który mówi o odpowiedzialności platform internetowych za objętą prawami autorskimi treść.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#wolny internet #Wikipedia #protest #dyrektywa Unia Europejska

redakcja