Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Kanał Augustowski cenny zabytek architektury technicznej

Kanał Augustowski został zbudowany z powodów ekonomicznych. Miał być najważniejszym szlakiem transportu śródlądowego w Królestwie Polskim. Dziś oprócz tego, że jest najdłuższym zabytkiem w Polsce, to zachwyca otaczającymi go krajobrazami oraz zachowanymi z XIX wieku śluzami. Warto wybrać się w podróż po Kanale Augustowskim.

Śluza Paniewo
Śluza Paniewo
Dainava; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Kanał Augustowski jest częścią Szlaku Batorego. Wraz z zespołem budowli i urządzeń został ujęty w rejestrze zabytków oraz uznany za pomnik historii. Kanał Augustowski włączony został w Europejski Szlak Tematyczny Transport i Komunikacja, będący częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Kanał Augustowski łączy drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły.

O budowie Kanału Augustowskiego zdecydowano w celu ominięcia pruskich komór celnych przy tranzycie zboża do Gdańska.

Długość kanału: 101 km, w tym 82 km w granicach Polski. Kanał, oprócz śluz, których jest 18, tworzą: Netta (w górnym biegu od źródła do jeziora Necko – Rospuda) – rzeka w północno-wschodniej Polsce, prawy dopływ Biebrzy, dł. 102 km, dorzecze 1336 km². Źródła w pobliżu jez. Rospuda, przepływa przez jez. Garbaś, Sumowo, Bolesty i Necko.

Czarna Hańcza – największa rzeka Wigierskiego Parku Narodowego oraz jedna z ważniejszych rzek Suwalszczyzny.

Jeziora augustowskie mające sporą ilość piaszczystych plaż i kąpielisk, co spowodowało umiejscowienie wielu ośrodków wypoczynkowych.

Bogaty jest świat wodnych ptaków: łabędzie, kaczki, gęsi. W Kanale Augustowskim występują: lin, leszcz, okoń, szczupak, węgorz, karaś, miętus pospolity, płoć i ukleja.

Z powodu braku regulacji Biebrzy i Narwi obecnie kanał nie jest skomunikowany z innymi drogami wodnymi w Polsce. Od roku 2008, po odbudowaniu stopni wodnych od Kurzyńca do Niemnowa, kanał stał się ponownie żeglowny na całej długości i odzyskał połączenie z Niemnem.
Od 2002 r. kanał jest uznawany za drogę wodną o znaczeniu regionalnym (klasa Ia – maks. długość statków z napędem i barek – 24 m, maks. szerokość – 3,5 m, maks. zanurzenie – 1 m).

Kanał Augustowski dzieli się na 2 odcinki:
zachodni – od połączenia z Biebrzą do śluzy Augustów (0,0 – 32,50 km)
wschodni – od śluzy Augustów do śluzy Niemnowo na Białorusi (32,50 – 101,20 km)
Kilometraż kanału liczony jest od połączenia z Biebrzą.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Kanał Augustowski

redakcja