Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Jak skutecznie wprowadzać zmiany w życiu?

Postanowienia noworoczne robi większość z nas. Nie wszyscy jednak je dotrzymują. Szybko przychodzi zniechęcenie, pojawiają się przeszkody, których wcześniej się nie spodziewaliśmy i postanowienia odchodzą w niepamięć. Statystycznie jedynie co dwudziesta osoba realizuje je w całości.

TeeFarm

Głównie wynika to ze zbyt dużych oczekiwań i wymagań. Umiejętna ocena własnych możliwości to jeden z ważniejszych elementów skutecznego planowania i wprowadzania w życie zmian. Z góry należy odrzucić tak zwane myślenie życzeniowe, które nie bazuje na rzeczywistości i wcześniejszym doświadczeniu. Inny powód porażek to złe planowanie i niska motywacja do ich realizacji zadań.

Jak wskazują badania i praktyka psychologiczna istotnym jest nie tyle skupienie się tylko i wyłącznie na samym wyniku (zrealizowaniu postanowień), ale na procesie, który do tego prowadzi. Proces zaczyna się najpierw od zmiany sposobu myślenia i motywacji do podjęcia owocnego wysiłku. Jest tak dla tego, że większość zmian w życiu dokonuje się nie w wyniku nagłego zdarzenia, tylko w wyniku regularnej i systematycznej pracy. 

Najpierw trzeba się dobrze zastanowić przed zaplanowaniem postanowień i zapisać je w jednym miejscu, potraktować je jako projekty do realizacji. Warto przyjrzeć się projektom-postanowieniom z wcześniejszych lat. Które z nich udało się zrealizować, a które nie i dlaczego?  

Dobrze jest wybrać tylko klika tych najważniejszych postanowień co do, których jesteśmy przekonani, że są naprawdę ważne, a później zacząć ich realizację pojedynczo. Dobre określenia celu zakłada, że jest on: konkretny; mierzalny; osiągalny; realny, posiada określony czas realizacji.
Cel bez terminu jest jak igła z nitką, ale bez węzła – trudno przy jej pomocy coś zaszyć.

Kolejną sprawą jest codzienny monitoring naszych wysiłków.

Warto mieć podstawową wiedzę na temat działania woli. Silna wola może być porównana do mięśnia. Jeśli ćwiczy się go regularnie bez przesady w stronę przetrenowania ani lenistwa, wtedy rozwija się najlepiej. Podobnie silna wola jest umacniania przez niewielkie, ale częste osiągnięcia i sukcesy. Wtedy jest na tyle silna, że przy jej pomocy można osiągnąć trudniejszy i większy sukces. Inną prawdą o silnej woli jest zasada, że podobnie jak wiele naszych sił ma ona ograniczone zasoby. Gdy jest nadmiernie wykorzystywana, łatwo kończą się jej zasoby i skuteczność naszych działań spada.
Entuzjazm jest ważny, ale jego nadmiar pozbawiany zdrowego rozsądku, może doprowadzić do całkowitej porażki.

Warto podchodzić do przedstawionych procesów z rozwagą i rozsądkiem, nie spieszyć się zbytnio i realizować przyjęte zobowiązania systematycznie, małymi krokami. Codziennie zwracać uwagę na to, co się udało zrealizować, będzie to zwiększać naszą motywację, szacunek do siebie i wiarę w siebie.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#postanowienia #nowy rok #systematyczność

redakcja