Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Jak nie marnować jedzenia? Poradnik na czas kwarantanny... i nie tylko

W dobie kryzysu, a raczej epidemii kupujemy więcej ze strachu przed niewiadomym. Kupujemy i wyrzucamy bo się zmarnowało, straciło datę ważności lub po prostu już nie nadaje się do jedzenia. Jak uniknąć tego scenariusza?

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Free-Photos, pixabay

Na łamach portalu niezalezna.pl proponowaliśmy już, aby udając się na zakupy przygotować listę najpotrzebniejszych produktów. Podawaliśmy nawet przykłady najpotrzebniejszych rzeczy w czasie zagrożenia epidemicznego.

Dziś spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak zaoszczędzić pieniądze, które wydaliśmy? Jak zadbać o jedzenie, często kupione w nadmiarze (pod wpływem emocji). Oto kilka trików i pomysłów, jak nie marnować jedzenia, a oszczędzać zarówno swój czas, jak i pieniądze.

  • świeży chleb, bułki

kup więcej pieczywa - możesz je zamrozić. Bułki najlepiej mrozić w całości, chleb - pokrojony w kromki lub porcjowany w kawałki w osobnych siatkach lub pojemnikach. W ten sposób masz zawsze świeże pieczywo w domu i nie musisz wychodzić po nowe zapasy.

  • duża ilość warzyw korzennych

(seler, marchew, pietruszka i inne) pokrój w paski, kostki - tak, jak lubisz. Zrób porcje i zamroź. W ten sposób przygotujesz gotowe składniki do szybkiego przyrządzenia zupy, sosu czy dodatku do obiadu.

  • ziemniaki

zrób kopytka, kluski śląskie i zamroź. Na szybki obiad czy kolację w sam raz.

  • paczkowana cieciorka

po namoczeniu nocnym (najlepiej cała paczka) można również zamrozić lub przyszykować kilka smacznych dań.

  • fasola

najlepiej ugotować dużą ilość i zamrozić. Będzie gotowa na szybkie obiady

  • banany

jeśli się marnują lub są już bardzo dojrzałe nie wyrzucaj, zrób koktajl lub chlebek bananowy - to bardzo smaczne, słodkie ciasto, idealne jako podwieczorek lub nawet kolacja.

  • sos pomidorowy

jeśli dodasz do sosu mięso mielone - masz obiad na kilka dni. Jednego dnia spaghetti z sosem bolognese, drugiego dnia lazania, a jeszcze innego sos z mrożonymi kluskami śląskimi. Sos można również zamrozić i mieć gotowy obiad na chwilę, w której lodówka naprawdę będzie świeciła pustkami.

  • mięso i warzywa z rosołu

jeśli nie zjadasz mięsa, na którym gotowany był wywar lub zupa, możesz wszystko pokroić w kawałeczki i wykorzystać na przykład do przygotowania pożywnej sałatki.

  •  resztki z obiadu

jeśli w Twoim domu często zostaje coś z obiadu, zastanów się, czy chcesz zjeść to na kolację lub na drugi dzień. Jeśli odpowiedź brzmi „nie” lepiej zamrozić resztki nadające się jeszcze do spożycia - w innym przypadku najpewniej się zmarnują i trzeba będzie je wyrzucić.

  • jajecznica

do jej przygotowania wykorzystaj resztki z lodówki: wędlina, ser żółty, warzywa. Tak przygotowana jajecznica to pożywne śniadanie, które doda sił na cały dzień.

Jeśli masz za dużo pieczywa w domu i już widzisz, że jest czerstwe zrób grzanki. Pokrój w małe kawałki i podsmaż na patelni lub w piekarniku bez dodatku oleju. Możesz też zrobić grzanki z wędliną i serem lub chleb maczany w jajku upieczony na patelni. Sposobów na wykorzystanie pieczywa jest wiele.

Poniżej publikujemy przepis na Chlebek bananowy
składniki:
- 3 lub 4 dojrzałe banany, rozgniecione
- 75 g masła, roztopionego
- 1 jajko
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1,5 szklanki mąki pszennej
1. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę i sodę oczyszczoną wymieszać, przesiać i odłożyć.
2. W dużym naczyniu wymieszać roztopione masło z rozgniecionymi bananami i jajkiem (wystarczy rozgnieść je widelcem). Na końcu dodać mąkę wymieszaną z sodą. Wymieszać, tylko do połączenia się składników.
3. Ciasto przełożyć do keksówki o wymiarach 10 x 20 cm wysmarowanej masłem i oprószonej mąką pszenną lub kaszą manną. Piec przez 50 - 60 minut w piekarniku nagrzanym do 170°C, lub krócej, do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, przestudzić w formie.
Smacznego.

 



Źródło: niezalezna.pl

#chlebek bananowy #grzanki #co zrobić z chlebem #resztki jedzenia #jak nie marnować jedzenia

redakcja