Noworoczne postanowienia mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin życia. Jedni planują nauczyć się gry na skrzypcach, drudzy zacząć mówić płynnie po hiszpańsku, a jeszcze inni mają zamiar podróżować w nieznane. Codzienny jogging i regularne porządki mieszkania też brzmią jak sensowna strategia. Można wiele zrobić, by rozpoczynający się rok był jeszcze lepszy od poprzedniego. Jednak, by na co dzień nie zabrakło energii i zapału do realizacji wszystkich planów, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad swoim jadłospisem.
„Od nowego roku przechodzę na dietę” – to zdanie po świątecznym obżarstwie słyszy się niemalże z każdej strony. Zamiast katować się surowymi i coraz bardziej wymyślnymi dietami, dużo lepiej spojrzeć na swoje menu kompleksowo. Wszystko po to, by wprowadzić zdrowe nawyki na dłużej. Niech zostaną z nami na stałe – nie tylko do wiosny. Dobre samopoczucie przede wszystkim! W stworzeniu różnorodnego i smacznego menu, w którym nie zabraknie dużej ilości warzyw, pomogą zamieszczone w tekście przepisy.
Nie chodzi o to, by bez wyrzutów sumienia co chwilę sięgać po kolejny kawałek sernika, a następnie przegryzać go słonymi przekąskami. Grunt, by jadłospis na cały nowy rok planować według tego, ile czasu możemy poświęcać na gotowanie, do jakich sklepów i produktów mamy dostęp, jakie składniki lubimy, a za jakimi nie przepadamy. Warto też przyjrzeć się temu, co jadamy na co dzień. Może się okazać, że popadliśmy w żywieniową rutynę i nawet nie zwróciliśmy na to uwagi. W jadłospisie pojawiają się owoce i warzywa, ale ciągle te same? Nowy rok to idealna sposobność do żywieniowego podsumowania i zaplanowania zmiany swoich przyzwyczajeń.
Nie trzeba od razu wypływać na szerokie wody. Skomplikowane i czasochłonne receptury, bazujące na trudno dostępnych produktach można sobie darować. Stopniowe wprowadzanie zmian ma dużo większe szanse powodzenia. Macie ochotę spróbować mango, ale nie jesteście pewni czy przypadnie wam do gustu? Uruchomcie blender i zamieńcie je w gęsty koktajl z innymi owocami, które dobrze znacie i lubicie. Awokado od dawna omijacie jak najszerszym łukiem? Dodajcie je do wieloskładnikowej sałatki z wyrazistym dressingiem, dorzućcie do sushi przygotowanego w domu albo zamieńcie w apetyczne guacamole. Wszelkie dipy i pasty to znakomity sposób na przełamywanie pierwszych lodów z produktami, które do tej pory rzadko lądowały na talerzach. Pasta z grillowanej cukinii z dodatkiem curry i ziół doskonale urozmaici smak mięs albo chrupiących przekąsek. Smarowidło do kanapek z ciecierzycy? Pycha! Polecamy również jarmużowe pesto, które kapitalnie pasuje do świeżego pieczywa, grzanek i zgrabnych tartinek.
Czasami może się wydawać, że zima nigdy się nie skończy. Bez obaw, doświadczenie pokazuje, że nawet po najzimniejszych i najbardziej ponurych dniach nadchodzą upragnione wiosna i lato. Wtedy to dopiero można poszaleć! Nie mamy na myśli wyłącznie wyjazdów wakacyjnych, przede wszystkim chodzi o doświadczenia kulinarne. Z modyfikacjami naszego menu nie musimy jednak czekać do momentu, aż będziemy swobodnie cieszyć się smakiem nowalijek oraz innych dojrzałych warzyw i owoców. Nie odkładajmy zmian na jutro, zacznijmy już dziś.
Nawet zimą mamy dostęp do bardzo smacznych produktów. Buraki, marchew, korzeń pietruszki, seler, bataty nadają się nie tylko do zrobienia popularnych zup. Świetnie sprawdzą się jako kolorowe frytki. Próbowaliście już carpaccio z pieczonego buraka? To coś zupełnie innego niż klasyczna ćwikła. Czerwona i biała kapusta również posłużą do zrobienia wyśmienitych dań. Oto czas, by przekonać się nawet do kontrowersyjnej brukselki. Brakuje wam smaku surowych warzyw? Sięgnijcie po jarmuż, roszponkę i cykorię. Warzywnym daniom kolorytu dodadzą pomarańczowe pomidory i pomidorki koktajlowe. Potrzeba pomysłu na smaczną kompozycję warzywną?
Skoro mowa o zmianach w jadłospisie, niech noworoczne postanowienia zawierają w sobie otwartość na inspiracje światowymi kulinariami. To prawdziwa skarbnica smakowitych potraw, dzięki którym łatwo będzie dbać o różnorodność na stole. Warzywne dania nie muszą kończyć się na węgierskim leczo, uwielbianym w naszym kraju.
We Francji znajdziemy ratatouille, czyli wegetariański przysmak z cebulą, papryką, bakłażanami, cukinią i pomidorami. Następnie proponujemy pełną smaku podróż do Portugalii, w której koniecznie trzeba skosztować caldo verde – tzw. zielonego rosołu, który z powodzeniem przygotujecie we własnych kuchniach. Potrzebne będą ziemniaki oraz jarmuż lub włoska kapusta. Mięsny akcent? Koniecznie chorizo! Coraz większą popularnością cieszy się kuchnia gruzińska i nic dziwnego. Skosztujcie badridżani, czyli przystawki zrobionej z plastrów bakłażana z pastą na bazie orzechów włoskich. Pestki granatu to jej apetyczne zwieńczenie. Wyruszmy jeszcze dalej, by spróbować tabbouleh – libańskiej sałatki z kaszą bulgur, rodzynkami, świeżą miętą, natką pietruszki, ogórkiem i papryką. Macie ochotę dodać do niej pomidory albo orzeszki piniowe? Droga wolna! Niech zbliżające się miesiące staną się czasem odkrywania. Na start wypróbujcie pomidorowe clafoutis, czyli wytrawną wariację na temat popularnego we Francji deseru. To będzie wyjątkowo pyszny rok!