Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Dynia - idealny składnik obiadowy jesienią

Nadejście jesieni wcale nie musi być zapowiedzią nudy w jadłospisach. Wręcz przeciwnie! Niekwestionowaną królową jesiennych przysmaków jest dynia. Delikatny smak czyni z niej produkt niezwykle uniwersalny.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
olgasvitlynets, pixabay

Moda na dynie trwa w najlepsze. Świetnie współgra z różnymi składnikami, tworząc niezrównane zupy, placuszki, dania makaronowe, sałatki, a nawet ciasta.

Dynia w towarzystwie
Łagodny smak dyni warto podkreślać bardziej wyrazistymi produktami. Niezbędne będą imbir, ostra papryczka chili, kurkuma i gałka muszkatołowa. Kawałki pieczonej dyni, złociste placki, czy kremowe zupy to tylko część tego co można wyczarować do jedzenia. Połączcie dynię z kasztanami jadalnymi. Ich smaki idealnie łączą się podczas pieczenia. Doprawione czosnkiem i rozmarynem oczarują najbardziej wymagające podniebienia. Dla jeszcze bardziej wykwintnych doznań zaopatrzcie się w kozi lub owczy ser. Jesteście fanami serów pleśniowych? Dobrze się składa, bo z dynią smakują świetnie. Nie można mówić o jesiennym menu, pomijając grzyby. Ogólnodostępne pieczarki sprawdzą się znakomicie, ale eksperymenty z borowikami oraz kurkami będą jeszcze bardziej aromatyczne.

Wykorzystajcie dynię do odmienienia swoich starych, sprawdzonych przepisów. Każdy moment na walkę z kulinarną monotonią jest odpowiedni. Tym bardziej, że instrukcja obsługi dyni jest niezwykle prosta. Najlepiej przechowywać ją w suchym i chłodnym miejscu. Krojenie rozpocznijcie od znalezienia ostrego noża. Następnie należy odciąć wierzch i przekroić dynię na pół. Po usunięciu pestek i włóknistego miąższu jest już gotowa do dalszego gotowania. Pamiętajcie, by po takim przygotowaniu, dynią zająć się jeszcze tego samego dnia.

Będzie trafionym uzupełnieniem potraw bazujących na kaszy i ryżu. Dziś na obiad kaszotto albo risotto? Wybór należy wyłącznie do was. Urozmaici dania makaronowe – nie samym spaghetti bolognese kucharz żyje! Repertuar warzywnych placków też nie ogranicza się wyłącznie do ziemniaczanych. Dyniowe okażą się bardzo przyjemną odmianą. Z dyni przygotujecie efektowne purèe – w tym przypadku ziemniaki też schodzą na dalszy plan. Pokrojona w słupki dynia zamieni się w apetyczną alternatywę dla frytek. Możecie przygotować się na duże, ale jednocześnie smakowite zamieszanie w kuchni. Podążając dalej tym tropem, najbliższe spotkanie w gronie przyjaciół powinny uświetnić wegetariańskie burgery z dynią. O tej uczcie pamiętać będą wszyscy!

Dynia orientalnie
Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jej potencjał odkryto już 3000 lat p.n.e. W indiańskiej kulturze doceniano ją nie tylko pod względem kulinarnym. Przypisywano jej nawet boski rodowód. Mimo że ten temat pozostawimy w kategorii mitów i legend, nie można nie zgodzić się z jej wybornym smakiem. Dzięki niemu zdobyła popularność także na innych kontynentach. Inspiracji na jej smaczne zastosowanie możecie więc szukać w większości zakątków świata. Nie powinno jej zabraknąć, gdy zaczynacie swoją przygodę z kulinariami azjatyckimi. Doskonale komponuje się z cynamonem i goździkami. Pasują do niej natka pietruszki, kolendra i szałwia. Znakomicie wypada w połączeniach z mieszanką przypraw garam masala oraz napojem kokosowym. Warto sprawdzić to w orientalnych zupach. Żaden kucharz nie będzie zawiedziony, dodając ją do gęstych potraw w stylu curry. Może pojawiać się w nich w wersjach typowo wegetariańskich, ale z owocami morza, drobiem lub wieprzowiną też będzie niezwykle smacznie. Po przygotowaniu naszego curry z dynią nikt nie będzie mieć co do tego wątpliwości.

 



Źródło: infowire.pl, niezalezna.pl

#jadalne kasztany #z czym łączyć dynię #jesienna kuchnia #dynia

(redakcja)