Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w tym roku coraz częściej korzysta z narzędzia alertu SMS, skierowanego do mieszkańców rejonów zagrożonych klęskami żywiołowymi na dużym obszarze. Nigdy nie wolno lekceważyć alertów Centrum, mogą bowiem uratować zdrowie i życie. Alerty są wysyłane tylko w sytuacjach nadzwyczajnych.
Alerty RCB są z nami już od przeszło dwóch lat i, mimo początkowego zaskoczenia, w znacznej mierze już się do nich przyzwyczailiśmy. Przyzwyczajenie jednak nie może oznaczać ignorowania komunikatów. Skoro otrzymaliśmy komunikat, oznacza to, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem jesteśmy w niebezpieczeństwie.
Najczęściej komunikaty, które możemy dostać w Polsce, dotyczą powodzi i gwałtownych burz z silnym wiatrem i gradem. Statystycznie są to najczęściej występujące niebezpieczne zjawiska pogodowe w Polsce.
Co należy zrobić po otrzymaniu alertu RCB?
W przypadku zagrożenia powodzią zabezpiecz teren workami z piaskiem, naładuj telefony komórkowe, zabezpiecz zapasy wody pitnej i żywności na przynajmniej 2 dni. Monitoruj za pomocą aplikacji pogodowych stan zagrożeń. Więcej informacji o postępowaniu przy tego typu zagrożeniu znajduje się na stronie organizacji zajmującej się tematyką przygotowania na nagłe sytuacje życiowe [TUTAJ].
W przypadku zagrożenia burzą z piorunami o gradem zmień w miarę możliwości miejsce pobytu na bezpieczne – zostań pod dachem. Odłącz urządzenia elektryczne, oddal się od okien, wyłącz telefony komórkowe. W przypadku gradu zabezpiecz pojazdy i świetliki w domu foliami przeciwgradowymi. Gdy burza złapała Cię na otwartej przestrzeni – unikaj wzniesień i lasu, wyłącz telefon komórkowy, opuść zalane miejsca. Więcej informacji o postępowaniu przy tego typu zagrożeniu znajduje się [TUTAJ].
Co ciekawe, nie tylko alerty RCB mogą nas ostrzec przed zagrożeniem. W Polsce istnieje system powiadomienia radiowego. W Programie I Polskiego Radia w razie zagrożenia klęską żywiołową lub innymi zagrożeniami dla zdrowia i życia mieszkańców zostaną wyemitowane ostrzeżenia. Pełną listę częstotliwości można znaleźć [TUTAJ].
Propagowanie informacji i wiedzy na temat przygotowania się na zagrożenia wzięła za swój główny cel Fundacja Gotowi.org, która opracowała listę 35 potencjalnych zagrożeń [TUTAJ] - od ataków cybernetycznych po zagrożenia chemiczne w gospodarstwie domowym.
Wszystkie Zalecenia postępowania w przypadku zagrożeń podane są według schematu:
Lista zagrożeń stanowi kompletne źródło wiedzy – została stworzona w taki sposób, aby każdy mógł się odpowiednio przygotować na zagrożenia występujące nie tylko na terenie naszego kraju. Lista obejmuje także zagrożenia pojawiające się na różnych krańcach ziemi, bo wszędzie tam udajemy się na urlop lub służbowo. Zagrożenie może nas spotkać zawsze i wszędzie, dlatego rekomendowane jest korzystanie z listy zagrożeń i ustalenie, które z nich mogą się potencjalnie wydarzyć w miejscu, gdzie jesteśmy lub w miejscu, do którego się udajemy.
Misją Fundacji Gotowi.org jest stworzenie stałej kampanii informacyjnej skierowanej do wszystkich Polaków Efektem kampanii ma być realne zwiększenie bezpieczeństwa każdego obywatela i poprawienie w stopniu znacznym jego zdolności do przetrwania zarówno katastrof naturalnych, jak i zagrożeń, będących skutkiem działalności człowieka. Skuteczne poradzenie sobie z zagrożeniem to często bycie świadomym tego, na co musimy być gotowi w codzienności. Ta świadomość i zdrowy rozsądek w zapobieganiu są kluczowe dla ochrony naszego życia, zdrowia naszych bliskich, naszego majątku.
- wyjaśnia mówi Agnieszka Kordalewska, Prezes Fundacji Gotowi.org.