"Team Zero" i "Team 1" - podzieleni na te dwie grupy Amerykanie spierają się jak powinno liczyć się dekady i czy w środę rozpoczęła się nowa. W dyskusji padają argumenty matematyczne, historyczne i kulturowe. Obserwując polski internet, łatwo można się przekonać, że ta kwestia wzbudziła dyskusję również wśród naszych rodaków.
Zapomnijcie o impeachmencie, play-offach NFL (liga futbolu amerykańskiego - przyp.red.) i nowych "Gwiezdnych Wojnach"
- pisze portal Fox News.
Wiele osób dyskutuje w tym tygodniu czy 2020 rok oznacza początek nowej dekady
- dodaje.
Portal radia publicznego NPR jeszcze w grudniu pisał o dwóch grupach. "Team Zero" to ci, którzy uważają że nowa dekada rozpoczyna się 1 stycznia 2020 roku. "Team 1" uznaje, że jej początek przypada rok później. Tej drugiej grupie przyznaje rację wielu ekspertów, a wśród nich Rick Friendberg z American Astronomical Society.
Historia jest jasna: ponieważ nie było roku zerowego, pierwsza dekada naszej ery to były lata od 1 do 10, druga dekada to lata od 11 do 20
- argumentuje w wypowiedzi dla NPR. Jednocześnie zastrzega, że jego organizacja nie wydała oficjalnego stanowiska w sprawie.
Członkowie "Team Zero" wskazują jednak, że dekada to umowny termin opisujący wydarzenia społeczne i historyczne i powinno się ją liczyć od "zera" do "dziewięciu". Zauważają, że za dekady uznaje się lata 80. czy 90., a wraz ze środą rozpoczęły się lata 20. XXI wieku.
Definicja dekady to tak naprawdę tylko 10 lat w jakimkolwiek okresie
- tłumaczy NPR Andrew Novick z amerykańskiego National Institute of Standards and Technology. Przyznaje zarazem, że ludzie spierają się o semantykę i postrzegają dekady bardzo subiektywnie.
W sondażu instytutu badania opinii YouGov 64 proc. Amerykanów uznało, że początek nowej dekady przypada na 1 stycznia 2020 roku. 19 proc. nie miało w tej sprawie zdania, a 17 proc. wyraziło przekonanie, że rozpocznie się ona dopiero 1 stycznia 2021 roku.
Niektórzy z tych ostatnich, w mediach społecznościowych, zarzucają szerzenie kłamstwa dziennikarzom piszącym, że nowa dekada już się rozpoczęła.
Jak się okazuje, tę kwestię podnoszą również polscy internauci i publicyści:
Są dwie metody „liczenia” dekad według słów zapisanych w internetach (czyt. muszą być prawdziwe).
— Wojtek Pietrusiewicz (@morid1n) December 31, 2019
Metoda kardynalna mówi o dekadach trwających od np. 1980-1989 czyli odnosimy się do „lat 80-tych”.
Metoda porządkowa mówi o dekadach od np. 1981-1990. #PL
Jako historyk z wykształcenia chętnie dowiem się kiedy mieliśmy rok zerowy. Był pierwszy rok przed naszą erą a po nim pierwszy rok naszej ery. Ale może teraz uczą inaczej ???
— Arek Wdowiak (@arekwd) December 31, 2019
Rok zerowy liczy się jako pierwszy rok. Tak samo jak w momencie rozpoczęcia meczu zaczyna trwać pierwsza minuta. Tutaj w 2020 zaczyna trwać nowa dekada.
— Dominika Lipkowska (@d_lipkowska) January 1, 2020
Trudno się dziwić. Dekada to 10 jednostek czasu, więc co chwilę się jakaś kończy, a jakaś zaczyna. ;)
— Andrzej Filipek ?? (@apeef) January 2, 2020
A Wy, drodzy Czytelnicy? Jak uważacie? Jesteście "Team Zero", czy "Team 1"? :)