W zgodnej opinii ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, największymi wyzwaniami w 2020 r. będą wycieki danych osobowych, co jest bezpośrednio związane ze wzrostem cyberprzestępczości. Średnio co 39 sekund odbywa się atak hakerski na komputery z dostępem do sieci – wynika z danych podanych przez Security Magazine. Jednak utracić informacje można nie tylko przez działalność przestępców. Jakie są najczęstsze przyczyny wycieków cennych informacji?
Utrata danych może nieść za sobą przykre konsekwencje, jak np. kradzież pieniędzy, zaciągnięcie przez oszusta kredytu na nasze nazwisko. Niestety w wielu przypadkach informacje są tracone nieodwracalnie. Wycieki są szczególnie bolesne dla firm, naruszają dobre imię.
Jak wynika ze specjalnego poradnika przygotowanego przez ekspertów ODO 24, do utraty wrażliwych informacji na nasz temat bardzo często dochodzi ze względu na brak świadomości zagrożeń oraz nieodpowiedzialność samych użytkowników.
Facebook to niekwestionowany lider niechlubnego zestawienia firm, których dane klientów zostały wykradzione. Największe problemy zanotował w marcu 2019 roku, a wszystko za sprawą z pozoru niewinnego quizu „thisisyourdigitallife”. Opracowująca go firma Cambridge Analytica pozyskała dzięki zabawie dane z przeszło 87 milionów kont użytkowników, mimo że we wspomnianym quizie udział wzięło zaledwie 270 tys. osób. Oznacza to, że na dużą skalę pobierane były także informacje dotyczące osób nie biorących w nim udział. Na polskim rynku również nie brakowało incydentów, które zapadną nam w pamięć. Ostatnio głośna była sprawa związana z informacjami SGGW. Powód? Niezabezpieczone urządzenie. Jak poinformowała szkoła – skradziono laptop jednego z pracowników zawierający na dysku dane osób, które aplikowały w ostatnich latach na studia na uczelni.
- tłumaczy Joanna Ożóg, specjalista ds. ochrony danych, ODO 24.