Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Chirurdzy rekonstrukcyjni pomagają okaleczonym przez nowotwory

Główny cel chirurgów specjalizujących się w operacjach rekonstrukcyjnych to przywrócenie pacjentom okaleczonym przez nowotwory możliwości normalnego życia poprzez umożliwienie jedzenia, oddychania czy poprawę wyglądu.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
skeeze, pixabay

Nasze główne wyzwanie to przywrócić ludziom możliwość normalnego życia, oferując rekonstrukcję okaleczonym w procesie leczenia, aby wyglądali tak naturalnie, jak to tylko możliwe

- powiedział dr Julian Pribaz ze Stanów Zjednoczonych, który wraz z zespołem również przeprowadzał transplantację twarzy.

Zdaniem dyrektora Centrum Onkologii w Gliwicach prof. Krzysztofa Składowskiego w ostatnich latach wszystko poszło do przodu, dokonał się postęp. Zdaniem dyrektora wszystkim chirurgia onkologiczna kojarzy się z kalectwem, oszpeceniem czy dysfunkcjami. Należy to jednak zmienić, aby chirurgia kojarzyła się również z rekonstrukcją i naprawianiem tego co można.

Prof. Jong Woo Choi z Korei Południowej podkreślił, że jest pod wrażeniem wysokiego poziomu leczenia w gliwickim ośrodku.

Dwie trzecie wykonywanych przeze mnie operacji to rekonstrukcje, jedna trzecia - zabiegi estetyczne. Fundamenty chirurgii plastycznej powstały na bazie chirurgii rekonstrukcyjnej, wiele technik stosowanych przez chirurgów plastycznych się z niej wywodzi. Co ciekawe, wobec dynamicznego rozwoju chirurgii plastycznej i rosnących oczekiwań pacjentów - co obserwujemy w Korei - wiele rozwiązań stosowanych obecnie w chirurgii rekonstrukcyjnej wywodzi się z kolei z chirurgii plastycznej

- wskazał.

Pytany o możliwości zastosowania w chirurgii rekonstrukcyjnej sztucznych tkanek czy narządów prof. Jong Woo Choi ocenił, że są coraz większe.

Przede wszystkim w zakresie kości czy chrząstek, tu duże usługi oddaje technologia druku 3D. Myślę, że ten kierunek będzie się rozwijał. O wiele trudniejsze będzie to natomiast w przypadku organów.

- uważa koreański chirurg.

Kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Gliwicach prof. Adam Maciejewski podkreślił, że w chirurgii rekonstrukcyjnej w ostatnich 20 latach dokonał się ogromny postęp technologiczny, kluczowa pozostaje jednak rola lekarza.



 

 



Źródło: pap, niezalezn.pl

#chirurgia #zabiegi estetyczne #chirurgia estetyczna #okaleczenia nowotworowe

(redakcja)