Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Dzieci uczą się o zagrożeniach, jakie stwarza praca na wsi

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) prowadzi w podlaskich szkołach na terenach wiejskich zajęcia edukacyjne dla dzieci, które mają je ostrzec przed zagrożeniami, jakie stwarza praca na wsi.

pixabay.com

W ponad stu podlaskich szkołach podstawowych pracownicy KRUS przeprowadzają zajęcia dla dzieci na temat bezpieczeństwa pracy na wsi. Takie zajęcia odbywają się wiosną, wraz z rozpoczynającym się sezonem prac polowych.

Według KRUS wypadki z udziałem dzieci na wsi, to najczęściej upadki z wysokości. Drugą przyczyną niebezpiecznych zdarzeń jest kontakt z urządzeniami i pojazdami mechanicznymi. Szkolenia BHP dla najmłodszych mają temu zapobiec.

Krzysztof Kozioł z oddziału regionalnego KRUS w Białymstoku przypomina, że w Polsce dzieciom do 16. roku życia praca w gospodarstwach rolnych jest zabroniona. Dodał, że KRUS nie prowadzi statystyk dotyczących wypadków wśród dzieci.

Jak zaznaczył, większa świadomość dzieci przekłada się także na zachowania rodziców, co procentuje mniejszą liczbą wypadków w rolnictwie.

Według danych KRUS, w 2017 roku liczba wypadków w regionie spadła o 11,3 proc. w porównaniu do roku 2016, a w pierwszym kwartale 2018 podlascy rolnicy zgłosili 328 wypadków - to o 40 mniej niebezpiecznych zdarzeń, niż w tym samym czasie przed rokiem.

Podczas zajęć edukacyjnych dzieciom pokazywany jest m.in. film, który przedstawia dobre praktyki pracy w rolnictwie.

Łukasz Gilewski z regionalnego oddziału KRUS w Białymstoku, który przeprowadza zajęcia wśród dzieci, wskazał, że konieczne jest zwrócenie najmłodszym uwagi na bezpieczną zabawę na terenie gospodarstwa rolnego.

Wśród czynności, których dzieci nie powinny wykonywać, Gilewski wymienił: obsługę zwierząt, takich jak: bydło, trzoda, konie oraz obsługę maszyn rolniczych typu: prasa, ciągniki, kombajny zbożowe, rozrzutniki i siewniki, "gdzie jest możliwość pochwycenia przez elementy robocze kończyn człowieka".

Pracownicy KRUS przypominają, że to na rodzicach leży obowiązek dbania o bezpieczeństwo dzieci.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#bezpieczeństwo #dzieci #praca #wieś #KRUS

redakcja