Osoby zainteresowane przyrodą będą mogły włączyć się w badania naukowe, przesyłając naukowcom, za pomocą specjalnej aplikacji, zdjęcia i informacje o napotykanych zwierzętach. Projekt MammalNet rusza w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i Chorwacji już z końcem października.
Tak zebrane dane mają posłużyć naukowcom do szczegółowych analiz dotyczących liczebności gatunków czy ich rozmieszczenia. Będą szeroko dostępne.
- wyjaśnia koordynator projektu dr Karolina Petrović z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
Instytutu Biologii Ssaków PAN koordynuje projekt od strony polskiej. Współpracuje w ramach projektu z ośmioma instytucjami, m.in. z Narodowym Instytutem Badań Dzikiej Przyrody (IREC) Uniwersytetu w Castilla la Mancha w Hiszpanii.
Naukowcy zachęcają wszystkich miłośników przyrody do dzielenia się i udostępniania informacji oraz zdjęć z własnych obserwacji ssaków.
Dane zebrane przez obywateli będą weryfikowane przez naukowców, analizowane i udostępnione w otwartej bazie danych Światowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności (GBIF). Pozwoli to naukowcom poznać rozmieszczenie i liczebność różnych gatunków ssaków w Europie, jak i lepiej przewidywać i zapobiegać przenoszeniu się chorób dzikich zwierząt na zwierzęta hodowlane, takich jak afrykański pomór świń (ASF).
- wyjaśnia dr Petrivić.
Swoje informacje i obserwacje można przesyłać za pośrednictwem specjalnych aplikacji. Do obserwacji ssaków w przyrodzie służy aplikacja iMammalia, dostępna na Google play i Apple store. Aplikacja iMammalia na telefon komórkowy pozwala - jak tłumaczy koordynatorka projektu w Polsce - łatwo identyfikować gatunki tzw. pospolitych ssaków. Pozwala też szybko przesłać zdjęcie i informację o zaobserwowaniu danego zwierzęcia.
Nauka obywatelska (ang. Citizen Science) pozwala każdej chętnej osobie zaangażować się w badania naukowe, dzięki czemu może ona poznać pracę naukowców od kuchni, poszerzyć wiedzę i rozwinąć nowe umiejętności. Nauka obywatelska z czasem może stać się pasjonującym hobby, które na świecie uprawiają już miliony osób.
- tłumaczy dr Karolina Petrović.
Wyjaśnia, że z kolei naukowcom, wiedza uzyskana od obywateli pozwala zbierać dane w większej skali, a to pozwala zarządzać populacjami zwierząt, planować ich skuteczną ochronę.
Użytkownicy programu będą mogli brać udział w konkursach na najlepsze zdjęcia, w quizach. Naukowcy zachęcają do tego całe rodziny.
Przedsięwzięcie jest finansowane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)