Roślinę z powodzeniem można hodować w domu. Mając do dyspozycji świeże liście można w każdej chwili skorzystać z jej dobrodziejstw. W mięsistych liściach aloesu znajduje się wiele leczniczych substancji, w tym np. barbaloina, aloina i aloeemodyna, które wykazują działanie bakteriobójcze i wzmacniające. Coraz częściej można spotkać je w lekach, także takich, które mają działanie antynowotworowe.
Aloes przyspiesza gojenie się ran. Współcześnie znajduje się w składzie kosmetyków leczących trądzik, poza tym pomaga pozbyć się blizn i rozstępów. Kremy, maści i żele z aloesu są pomocne w leczeniu wielu schorzeń skórnych (np. owrzodzeń, oparzeń i różnych ran). Wystarczy rozkroić jego liście i smarować nimi chore miejsce czy ranę. Gwarantuję, że to przyspieszy ich gojenie.
Aloes pomaga obniżyć cholesterol, powoduje, że krew stanie się mniej lepka i gęsta. Sok z aloesu wzmacnia serce, obniża ciśnienie krwi i zminimalizuje ryzyko wystąpienia chorób krążenia.
Dzięki wysokiej zawartości polisacharydów aloes może wspomagać leczenie takich schorzeń układu trawiennego, jak różne stany zapalne, czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Zawarte w aloesie antrachinony stymulują jelita do pracy, wspomagając metabolizm i zapobiegając zaparciom.
Właściwości przeciwzapalne aloesu wykorzystuje się jako wsparcie w leczeniu zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Wyciąg z aloesu wzmaga produkcję żółci, dlatego może być stosowany wspomagająco przy zaburzeniach wątroby.
Roślina wzmacnia odporność organizmu w naturalny sposób. Zawiera antyoksydanty neutralizujące działanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za wiele chorób i przyspieszają starzenie się komórek w organizmie. Ponadto aloes wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu chroni przed infekcją. Dodatkowo sok z tej rośliny przyspiesza proces oczyszczania z toksyn, dodaje energii i poprawia kondycję organizmu.