Osiem podłużnych kwater ołtarzowych przybliżających żywot św. Katarzyny Aleksandryjskiej namalował w latach 1514-1515 dla bazyliki Mariackiej w Krakowie wybitny, choć mało w Polsce znany artysta renesansowy – Hans Suess z Kulmbachu.
Suess kształcił się w Norymberdze u największych mistrzów – pod koniec XV w. w pracowni Michaela Wolgemuta, a potem od 1500 r. w warsztacie samego Albrechta Dürera.
Rzeźba przedstawiająca Hansa Suessa, przed ratuszem w Kulmbach
Dziewięć lat później pojawił się w Krakowie. Na zamówienie Jana Bonera wykonał dwa ołtarze do jego kaplicy rodzinnej Świętego Ducha. Historia życia św. Katarzyny ukazana została na 8 podłużnych obrazach tworzących prawdopodobnie szfiasty ołtarz. Z cyklu poświęconego św. Janowi Apostołowi Ewangeliście zachował się tylko obraz Zejście św. Jana do grobu.
Był autorem licznych ołtarzy i portretów. Projektował witraże (m.in. Zabójstwo św. Stanisława, Męczeństwo św. Sebastiana, Męczeństwo św. Erazma) i ilustracje do książek.
Portret Zygmunta Starego
W 1944 r. Niemcy wywieźli obrazy z Krakowa na Dolny Śląsk, a potem do Bawarii. Sześć z ośmiu kwater udało się po wojnie odzyskać. Całkiem niedawno, bo w latach 2009-2016, przeszły gruntowną konserwację. Dwie brakujące – Ścięcie św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Nawrócenie cesarzowej Faustyny przez Katarzynę Aleksandryjską – do dziś pozostają zaginione.