We Wrociszewie k. Warki odbyły się 9 września uroczystości, związane z projektem „Ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości”, w nawiązaniu do 100-nej rocznicy przybycia Rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa. Zapraszamy do przeczytania relacji z tego niecodziennego wydarzenia. Patronat nad imprezą sprawował portal Niezalezna.pl.
Uroczystość rozpoczęto mszą św. we wrociszewskim kościele pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy z wystawionymi pocztami sztandarowymi Straży Pożarnej z Brankowa i Grzegorzewic, Szkoły Podstawowej we Wrociszewie i Akcji Katolickiej z Piasecznie. Po mszy odbył się koncert pt. „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”,zorganizowany przez autora projektu Roberta Grudnia, artystę muzyka (organy, fortepian, klawesyn), kompozytora. Oprawę artystyczną wypełniły wspomnienia i teksty Kardynała zaprezentowane przez Annę Seniuk, pieśni wykonane przez Annę Zagdańską – mezzosopran, Chór Mieszany z Wrociszewa, Zespół Akordeonistów, dzieci ze szkoły we Wrociszewie a przede wszystkim grający na wrociszewskich organach Robert Grudzień.
Okolicznościowy list od Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Michał Pruś, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. We mszy uczestniczyli bardzo licznie mieszkańcy parafii, a także duża liczba gości z terenu Gminy Warka, którzy po mszy wzięli udział w bardzo ciekawej i udanej uroczystości z okazji tych rocznic. Uczestniczył w niej również 91-letni Wacław Cybulski, który jako nastolatek asystował w pracy organisty Stanisławowi Wyszyńskiemu i dobrze znał Prymasa. Ojciec Prymasa Stanisław w parafii wrociszewskiej pełnił funkcję organisty od 1918r przez 30 lat. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym i społecznym.
Sam Stefan Wyszyński jeszcze jako kleryk w domu ojca spędzał czas wolny od studiów seminaryjnych. Chętnie przebywał wśród mieszkańców Wrociszewa, także pomagając im w pracach gospodarskich, czy towarzysząc w odpoczynku nad rzeką Pilicą i okolicznych łąkach, co znajduje potwierdzenie we wspomnieniach ówczesnych wrociszewian i relacjach ich potomków
– o czym wspomniał p. Robert Grudzień.
W czasie IIWŚ dwukrotnie ukrywał się tu, we Wrociszewie, przyszły Prymas przed aresztowaniem przez gestapo a następnie przed komunistyczną bezpieką a mieszkańcy zachowali w tajemnicy jego obecność. Tu miała się odbyć w lipcu 1924r msza prymicyjna, ale ze względu na stan jego zdrowia odbyła się później w sierpniu na Jasnej Górze. Na wrociszewskim cmentarzu jest pochowany ojciec Prymasa (1970r), w którego pogrzebie uczestniczył kardynał Karol Wojtyła – przyszły Papież. Po śmierci ojca Prymas nadal bywał we Wrociszewie, spotykał się z mieszkańcami i na wspólnych modlitwach. Organizując uroczystości autor projektu chciał uhonorować mieszkańców, przypomnieć wiedzę o lokalnej historii i uczcić postać Prymasa Tysiąclecia.
Wydarzenie patronatem medialnym objęły m.in. Niezalezna.pl, Telewizja Republika."Gazeta Polska" i "Gazeta Polska Codziennie".