W holu głównym gmachu Sejmu RP odbył się wernisaż wystawy „W obcych mundurach. Polacy – jeńcy I wojny światowej”, zorganizowanej przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Ekspozycja, przygotowana w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicą zakończenia I wojny światowej, została poświęcona skomplikowanym i tragicznym losom Polaków przymuszonych podczas I wojny światowej do walki w armiach zaborczych, nierzadko przeciw sobie.
Otwierając wystawę wiceminister kultury Jarosław Sellin podkreślił, że na ekspozycji prezentowane są losy prawie pół miliona żołnierzy polskiego pochodzenia, którzy walczyli na wszystkich frontach I wojny światowej w szeregach zaborczych armii.
Wielokrotnie stawali oni na polu walki naprzeciwko siebie, jako wrogowie. Po przegranej bitwie trafiali do niemieckiej, rosyjskiej, austro-węgierskiej, francuskiej, włoskiej czy brytyjskiej niewoli.
– przypomniał Sellin.
Wiceszef resortu kultury zwrócił uwagę, że na postawę jeńców oraz dokonywane niepodległościowe wybory wpływ miała nie tylko długotrwała izolacja, czy obozowe relacje z innymi grupami narodowymi, ale także odmienne traktowanie, które zależało od polityki prowadzonej przez zaangażowane w wojnę mocarstwowe państwa, a także aktualna sytuacja na froncie.
Popularyzowanie historycznej wiedzy o losach polskich jeńców wojennych z pewnością przyczyni się poznania nie tylko ich ciężkich losów. Unaoczni nam przede wszystkim ich bohaterstwo, dzięki któremu przetrwali trud obozowego życia i podjęli walkę, już w szeregach polskiego wojska, o wolną i niepodległą Ojczyznę.
– podkreślił.
Wiceszef MKiDN podziękował organizatorom wystawy i dodał, że dziś oddając z honorami należną im cześć, podejmujemy jednocześnie zobowiązanie o pielęgnowaniu wartości, o które walczyli i za które oddali życie.