Projekt przedstawia fragment terenu ogrodzony murem. Wewnątrz znajduje się ścieżka, na której odciśnięte są ślady gąsienic czołgu lub wozu pancernego.
Nagrodę przyznano za subtelne i czytelne ujęcie historii wyzwolenia Bredy. Minimalistyczna forma, oparta na jednoznacznym odwołaniu składa hołd wyzwolicielom, ale także otwarta jest na różne, inne skojarzenia. Zastosowane środki wyrazu i materiały bardzo dobrze wpisują projekt w otoczenie, prowokując do przejścia ścieżką parkową przez ścieżkę historii.
– napisano w uzasadnieniu.
29 października 2019 r. w Bredzie będą obchodzone uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Wówczas też planowane jest otwarcie ufundowanej przez władze miasta i mieszkańców Bredy nowej instytucji kultury – Memoriału gen. Maczka.
Ma ona spełniać funkcję muzeum, centrum dokumentacyjnego, edukacyjnego i ośrodka współpracy polsko – holenderskiej. Przy tej okazji władze Bredy zwróciły się do Wrocławia z prośbą o ufundowanie dzieła sztuki, rzeźby lub instalacji rzeźbiarskiej, która powstanie w ścisłym centrum w pobliżu siedziby władz miejskich.
Przyszły rok jest dla nas bardzo ważny. To dzieło sztuki symbolizuje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
– powiedziała Marianne de Bie, wiceburmistrz Bredy.
Podkreśliła przy tym, że dzięki działaniom polskich wojsk, Breda, w odróżnieniu od wielu innych holenderskich miast, uniknęła zniszczeń.
Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia Jerzy Pietraszek podkreślił, że ma nadzieje, że zwycięski projekt uda się zrealizować w ciągu najbliższego roku.
Z drugiej strony Breda postanowiła w przyszłym roku podarować Wrocławiowi mural. Jest to rodzaj wymiany artystycznej, która jest czymś fantastycznym we współpracy miast.
– powiedział Pietraszek.
Mural, który stworzy holenderski artysta powstanie na ścianie kamienicy przy ul. Łukasiewicza 16 we Wrocławiu.