Tradycja Narodowego Czytania sięga 2012 roku, gdy wspólnie czytano lekturę Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach był czas na Fredrę, Sienkiewicza, Słowackiego Prusa, Wyspiańskiego, Żeromskiego i wielu innych.
W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest poezja Jana Kochanowskiego, w której głęboka zaduma nad światem łączy się z humorem, a idee humanizmu z dojrzałą refleksją obywatelską i troską o Ojczyznę. Nasz wybitny renesansowy twórca zawarł w swoich utworach emocje oraz przeżycia prawdziwie uniwersalne i dzięki temu bliskie nam współczesnym. Napisana przepiękną polszczyzną, pełna mądrych rad poezja Mistrza z Czarnolasu to niezwykła kronika myśli i obyczajów dawnej Rzeczypospolitej, która łączy pokolenia i jest nadal aktualna
– podkreśliła w liście Para Prezydencka.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia jest zwykle plenerowa impreza podczas której zarówno para prezydencka, ale i profesjonalni lektorzy czytają specjalnie z tej okazji przygotowane opracowanie lektury.
Podobne imprezy w różnych terminach są także organizowane w całej Polsce i na świecie w ośrodkach podtrzymujących tradycję polskości. Co roku inicjatywy przybierają coraz ciekawsze formy i gromadzą aktywnie uczestniczącą w wydarzeniu widownię.
Zachęcamy Państwa do wspólnej lektury i odkrywania na nowo w Państwa oryginalnych interpretacjach pieśni, trenów i fraszek Jana Kochanowskiego w sobotę 6 września 2025 roku oraz do kontynuowania Narodowego Czytania w następnych latach. Jesteśmy przekonani, że ta ważna i potrzebna akcja dalej będzie jednoczyć Polaków na całym świecie, przynosząc wszystkim uczestnikom prawdziwą radość i satysfakcję z bycia razem podczas wielu inspirujących spotkań z kanonem polskiej literatury
– zaznaczyła Para Prezydencka w swoim przesłaniu.