Owacją na stojąco nagrodziła kopenhaska publiczność koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Szymona Nehringa. W poniedziałek w stolicy Danii odbędzie się konferencja poświęcona polsko - duńskiej współpracy energetycznej, w tym projektowi Baltic Pipe.
Kopenhaski koncert, był kulminacją współorganizowanych przez Ambasadę RP i Instytut Adama Mickiewicza obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sponsorem wydarzenia jest polska spółka gazowa PGNiG.
Koncert odbył się w prestiżowej sali koncertowej duńskiego radia - DR Koncerthuset, która jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków kulturalnych w Skandynawii. Artyści zagrali koncert fortepianowy e-moll nr 1 op.11 Fryderyka Chopina, koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego oraz Suitę nr 1 Peer Gynt op.46 Edwarda Griega.
W poniedziałek w siedzibie Konfederacji Przemysłu Duńskiego (Dansk Industri - DI) odbędzie się konferencja energetyczna zorganizowana przez Ambasadę RP w Kopenhadze w partnerstwie ze spółkami Gaz System i Energinet, które są inwestorami projektu Baltic Pipe oraz DI. Spotkanie ma na celu stworzenie platformy dyskusji i analiz dotyczących polsko-duńskiej współpracy energetycznej, zwłaszcza przez pryzmat projektu gazociągu Baltic Pipe i poprawy bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej, ale też całej UE. Tematem dyskusji będzie też tzw. zielona transformacja, czyli przejście do gospodarki niskoemisyjnej, a w tym kontekście przede wszystkim promocja Polski jako gospodarza kolejnej konferencji klimatycznej COP24, która odbędzie się w grudniu tego roku w Katowicach.
Organizatorzy liczą, że konferencja będzie też okazją do przekonania duńskiej opinii publicznej i środowisk opiniotwórczych o znaczeniu projektu Baltic Pipe jako kluczowego elementu wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego regionu, ale też ważnego kroku w kierunku ograniczenia emisji CO2 i wypełniania celów klimatycznych w rozumieniu porozumienia paryskiego.
Konferencja stworzy też okazję do nawiązania kontaktów biznesowych z duńskimi podmiotami z sektora energetycznego, jako że zgromadzi najważniejszych partnerów projektu Bramy Północnej, Korytarza Norweskiego i Baltic Pipe z Norwegii, Szwecji, Danii i Polski, tak na szczeblu biznesowym, jak i politycznym. Przwidywane są wystąpienia szefa polskiego resortu energii Krzysztofa Tchórzewskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, duńskiego ministra Energii, Dostaw i Klimatu Larsa Christiana Lilleholta, prezesów spółek PGNiG i Gaz-System.