„Stocznia Gdańska spełnia wszystkie wymogi, aby nadać jej status Pomnika Historii. Taki wniosek zostanie złożony w najbliższych dniach i będzie to kolejny krok w ochronie dziedzictwa Stoczni Gdańskiej” – powiedziała wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin podczas konferencji „Dziedzictwo Stoczni Gdańskiej – dla wszystkich i na zawsze”, zorganizowanej w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Zaprezentowano m.in. perspektywę ochrony, zagospodarowania i rewitalizacji obszaru Stoczni Gdańskiej z poszanowaniem wyjątkowych wartości historycznych i społecznych tego miejsca.
Stocznia Gdańska to historyczne miejsce przemian ważne nie tylko dla Gdańska, Polski, ale dla całej Europy i świata. Dziedzictwo Stoczni dla wszystkich i na zawsze to plan objęcia ochroną tego terenu z uwzględnieniem potrzeb wszystkich zainteresowanych. Ma to być miejsce wyjątkowe, upamiętniające historię, otwarte na ludzi.
– powiedziała prof. Magdalena Gawin.
Konferencja była początkiem rozmów ze wszystkim stronami zainteresowanymi Stocznią Gdańską. Mają one pomóc wypracować wspólną, spójną wizję ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz rozwoju tego historycznego miejsca. Podczas spotkania omówione zostały korzyści dla właścicieli terenów stoczni, inwestorów, miasta i mieszkańców Gdańska wynikające z planowanego wpisania Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wzięli w niej udział zaproszeni eksperci z dziedziny architektury, konserwacji zabytków, historii sztuki i przedstawiciele wielu zainteresowanych stron: stoczniowcy, inwestorzy, miłośnicy zabytków, deweloperzy, mieszkańcy Gdańska.
Jednym z organizatorów konferencji był Instytut Solidarności i Męstwa. Ekipa filmowa ISiM, w celu archiwizacji dziedzictwa niematerialnego Stoczni Gdańskiej, nagrywała wspomnienia stoczniowców z okresu strajków, inicjując tym samym gromadzenie relacji działaczy „Solidarności” w ramach projektu „Świadkowie Epoki”. Rozpoczęły się również rozmowy o współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, dysponującym dużym archiwum.