Już po raz czwarty z okazji przypadającego 12 maja Dnia Teatru Publicznego na scenach w całym kraju zostaną zagrane spektakle „za grosze”. W tym roku w akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” weźmie udział aż 100 teatrów publicznych z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach – rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą grane przez cały tydzień.
Symboliczna cena 300 gr (3 zł) w tegorocznej akcji nawiązuje do ekonomii. W wyniku specjalnego badania, które w 2017 r. przeprowadził dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego profesor SGH Rafał Kasprzak, okazało się, że teatr publiczny się opłaca. Jedna złotówka dotacji generuje przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu, w którym teatr stale działa (nie mówiąc o bezcennej wartości artystycznej). Organizatorzy zwracają uwagę, że to ważna informacja dla wszelkich gremiów podejmujących decyzje o finansowaniu teatrów publicznych.
W ubiegłych latach akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem. Bilety sprzedawały się jak świeże bułeczki, a na widowniach teatrów zasiadły dziesiątki tysięcy widzów – starszych i młodszych. Tym razem również zapowiada się ciekawie. Teatr Narodowy w Warszawie pokaże „Kordiana”, a Teatr Polski – sztukę „3 × Mrożek”. Wieczór z twórczością Jerzego Wasowskiego będzie można za 300 gr spędzić w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu oraz w Krakowskim Teatrze Scena STU. „Upiora w operze” wystawi Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, natomiast Opera Krakowska zaprasza na baletową wersję znanej baśni o Kopciuszku. Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie pokaże „Kota w butach”, a Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku zaprezentuje przedstawienie dla dzieci „Tramwaje”.
Listę teatrów biorących udział w akcji oraz tytuły spektakli można znaleźć na stronie internetowej: www.dzienteatrupublicznego.pl. Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie zaproszenie widzów do wspólnych przechadzek w ramach spacerowników teatralnych. Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast „Bilet za 300 groszy” jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.