W 2011 r. miłośnikom twórczości Niemena, udało się otworzyć w jego rodzinnym domu, Muzeum Czesława Niemena.
Czesław Niemen zaczynał od występów w szkolnym i kościelnym chórze w rodzinnej miejscowości, nauki gry na bajanie (rodzaj akordeonu) i organach, uczęszczał też do szkoły muzycznej w Grodnie, z której zresztą został usunięty za wagarowanie. Podobno wolał spędzać czas na nadniemeńskiej skarpie.
– napisano na portalu polonika.pl, który w tym tygodniu prezentuje dom Czesława Niemena w ramach cyklu „polonika tygodnia”, czyli cotygodniowej prezentacji polskiego zabytku za granicą.
Zbiory muzeum w Starych Wasiliszkach związane są głównie z etapem życia artysty spędzonym na Grodzieńszczyźnie. Na miejscu nie zachowało się zbyt wiele oryginalnych pamiątek – zaledwie kilka domowych sprzętów i elementów wyposażenia, ale twórcy muzeum starali się urządzić wnętrze tak jak w latach 40. i 50. XX wieku wyglądał typowy dom na prowincji. Opowieści o życiu Niemena i jego rodziny towarzyszą reprodukcje zdjęć, dokumentów i korespondencji, okładki płyt, a także plakaty z późniejszych występów artysty. Przypomniana została historia młodzieńczej miłości, a później poślubionej w Grodnie pierwszej żony Czesława Niemena, Marii Klauzunik ze Starych Wasiliszek, która wraz z nim przeniosła się do Polski.
Przed dwoma laty odkryto na strychu domu szkolne zeszyty, rysunki i notatki artysty, a także mocno zniszczone zdjęcia i negatywy, wykonane zapewne przez samego Niemena, który już w latach wczesnej młodości pasjonował się fotografią. Niestety dom Wydrzyckich, w którym mieści się Muzeum Czesława Niemena jest obecnie w złym stanie. O pomoc w pracach remontowo-konserwatorskich poproszony została Ambasada RP w Mińsku i Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika. Wstępnie zaplanowano już w tym roku rozpoczęcie prac.