Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

„Rzeźby z Natury” - WYSTAWA

Instalacja ładująca urządzenia za pomocą siły wiatru, model ziemi służący do zbierania plastikowych nakrętek, oraz drewniane siedlisko dla ptaków i owadów - to elementy wystawy „Rzeźby z Natury”, którą nad brzegiem rzeki Cybiny w Poznaniu można będzie oglądać do końca sierpnia.

bramapoznania.pl

"Rzeźby z Natury" to projekt przygotowany przez Fundację Otwarta Strefa Kultury oraz Pracownię Łazarską na zlecenie Bramy Poznania (ICHOT) i Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Autorem instalacji jest artysta Łukasz Trusewicz.

Jak podkreślają twórcy wystawy, ekspozycja ma pobudzać do refleksji nad tematami związanymi ze środowiskiem i klimatem.

„Jako instytucja kultury czujemy się zobowiązani do opieki i troski związanej z szeroko pojętym dziedzictwem naszego miasta - w tym dziedzictwem przyrodniczym. Do tej roli w szczególny sposób predestynowana jest właśnie Brama Poznania, co wynika z jej nadrzecznej lokalizacji. Wspólnie z Fundacją Otwarta Strefa Kultury, przygotowaliśmy działania oparte na ekspozycji instalacji artystycznych, które odnoszą się do tematyki związanej z bioróżnorodnością i współistnieniem ludzi i zwierząt w mieście. Poruszamy temat wody i wpływu działań człowieka na jej zanieczyszczenie. Zwracamy również uwagę na potencjał wykorzystania lokalnych, odnawialnych źródeł energii”

– wskazali organizatorzy.

Jak podano, prezentowane prace powstały w nurcie tworzonych przez Łukasza Trusewicza rzeźb społecznych - są otwarte na aktywny udział odbiorców, w tym również zwierząt. Dzięki instalacji "Wiatrak" możliwe jest naładowanie telefonu za pomocą siły wiatru - wiatrak na szczycie napędza prądnicę, która generuje energię. Rzeźba "Habitat" wspiera bioróżnorodność w mieście. Drewniana instalacja wypełniona ściółką i trocinami może stanowić siedliska dla ptaków i owadów. Natomiast "Fałszywy Kulisty Model Ziemi" to instalacja będąca jednocześnie kolektorem plastikowych nakrętek.

„To obiekt rzeźbiarski o walorach użytkowych, którego idea nawiązuje do zapełniania się wód ziemi plastikiem. Instalacja pełni również rolę kolektora nakrętek, które - wypełniając formę globusa - obrazują zapełniające się nimi oceany. Umiejscowienie globusa przy brzegu Cybiny jest istotne w kontekście zachowań osób piknikujących nad rzeką. Służy też zwróceniu uwagi na fakt, że małe lokalne działania mają znaczenie dla sytuacji globalnej”

– wskazali organizatorzy.

Nakrętki zebrane w globie zostaną przekazane Młodzieżowemu Strajkowi Klimatycznemu, by wesprzeć ich projekty.

Ekspozycję nad brzegiem rzeki Cybiny w Poznaniu można będzie oglądać do końca sierpnia. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#kultura #Rzeźby z Natury #wystawa #Cybina #Poznań

bm