Spektakle, projekcje filmów, muzealne spotkania, pikniki czy konkurs talentów – z okazji Dnia Dziecka wiele instytucji przygotowało ciekawy program dla młodych odbiorców kultury, ich rodziców i opiekunów. Niektóre wydarzenia rozpoczynają się już w ten weekend.
Pokażemy perły polskiej animacji – zachęcają organizatorzy Bajkowego Dnia Dziecka. W dniach 30 maja – 2 czerwca w niezależnych kinach zrzeszonych w sieci kin studyjnych i lokalnych w całej Polsce będzie można zobaczyć zrekonstruowane cyfrowo bajki. W programie historie pełne marzeń, śmiechu i przygód. Najstarsi widzowie będą mogli odkryć ich urok na nowo, a najmłodsi po raz pierwszy spotkają się z Gapiszonem, Misiem Uszatkiem czy ze Smokiem Barnabą.
W stolicy święto najmłodszych trwa dwa tygodnie. W dniach 27 maja – 9 czerwca odbędą się koncerty, pikniki, spektakle, warsztaty i wystawy. Podczas Tygodnia Dziecka 36 warszawskich instytucji kultury przygotowało wspólny program kulturalny dla całych rodzin. Szczególnej uwadze polecamy Dzień Dziecka na Grochowskiej, który będzie pretekstem do muzycznej podróży przez wszystkie kontynenty. 1 czerwca siedziba Sinfonii Varsovii zmieni się w odległe krainy. W programie: koncerty, spektakle inspirowane japońską techniką teatru ilustracji, pokazy indyjskiego tańca i warsztaty. Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca w Warszawie na Agrykoli odbędzie się festyn rodzinny. Wystąpią: Arka Noego, Cleo, Margaret i Małe TGD.
W krakowskim Muzeum Narodowym świętowanie Dnia Dziecka rozpocznie się już jutro i będzie również okazją do fetowania Dnia Matki. Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni wystawy „Kraków 1900” (Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, od godz. 11) i będzie miało konwencję muzealnej gry. W Łodzi natomiast jutro startuje jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci i młodzieży w Polsce, czyli IX Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela, organizowany przez Teatr Pinokio w Łodzi. Warto się wybrać.
Młodym utalentowanym artystom polecamy natomiast udział w I Konkursie Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. Zadanie polega na zaśpiewaniu utworu lub wyrecytowaniu wiersza w języku polskim. W jury zasiądą m.in. Szymon „Simon” Radzimierski i Natalia Kukulska. Nagrodą dla najlepszych będzie udział w nagraniu płyty, ale jak deklarują organizatorzy, w tym konkursie nie ma przegranych. Każde dziecko bowiem może wziąć udział w programie nadawanym na żywo. Zgłoszenia należy wysłać do 1 czerwca. Więcej informacji oraz regulamin konkursu na stronie: konkurstalentow.polskieradio.pl.