Stowarzyszenie Komitet Społeczny „Ratujmy Ratowo” chce przywrócić pierwotny wystrój wnętrza XVIII-wiecznego kościoła dawnego klasztoru bernardynów, gdzie obecnie znajduje się Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego. Pierwszym etapem prac objęto ołtarz Matki Boskiej Śnieżnej.
W 2019 r. odkryto pierwotną malaturę pokrytą farbą olejną, podobnie jak w przypadku większości obiektów wewnątrz kościoła, prawdopodobnie w latach 20. XX wieku.
Oryginalną marmoryzację, która okazała się bardzo dobrze zachowana, udało się odkryć na postumencie ołtarza Matki Boskiej Śnieżnej. Niestety nie było to możliwe w przypadku mensy, gdzie malatura ta została ostatecznie odtworzona kolorystycznie. Dalsze prace, które planowane są jeszcze w tym roku, obejmą nastawę i zwieńczenie ołtarza.
– wyjaśniła Kozłowska-Głębowicz.
Sanktuarium w Ratowie związane jest z kultem św. Antoniego z Padwy, patrona m.in. zagubionych ludzi i rzeczy. W XVI w. wybudowano kaplicę, w XVII w. drewniany kościół i zabudowania klasztorne. W 1759 r. powstał natomiast murowany klasztor, stanowiący od tamtej pory cel pielgrzymek.