Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Przedwojenny Białystok na zdjęciach Augustisa

Trzy tysiące fotografii przedstawiających Białystok i jego mieszkańców autorstwa Bolesława Augustisa zostało zdigitalizowanych i udostępnionych w internecie. W sumie dostępnych jest ponad 5 tys. zdjęć, czyli niemal połowa całej znalezionej kolekcji. Digitalizacja i konserwacja fotografii była możliwa dzięki stypendium z resortu kultury, jakie otrzymał fotoreporter Grzegorz Dąbrowski ze Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej „Widok”, do którego trafiła kolekcja.

Fotografie można oglądać na stronie internetowej www.albom.pl

Unikalna kolekcja negatywów Augustisa z przedwojennego Białegostoku przypadkowo odnaleziona została 14 lat temu. Dwaj chłopcy natrafili na nią w opuszczonej szopie. Już po pobieżnym przeglądzie znaleziska historycy podkreślali, że odkrycie jest sensacyjne, a zbiór negatywów Augustisa ma olbrzymią wartość dla dokumentacji dziejów miasta. Takiej kolekcji fotografii nie ma żadne muzeum w Białymstoku. Fotografie dokumentują miasto w latach 1935-1938, to zdjęcia międzywojennego Białegostoku z różnych wydarzeń i uroczystości, portrety oraz tzw. ulicówki, czyli zdjęcia robione na ulicach miasta. Zdjęcia Augustisa to najciekawszy przykład międzywojennej fotografii ulicznej w Polsce. Dzięki pracy Dąbrowskiego przy oczyszczaniu i konserwacji negatywów udało się do tej pory przygotować blisko pięć tysięcy klatek, zostało drugie tyle.

Wartość (kolekcji) docenili zarówno znawcy fotografii, jak też sami białostoczanie, dla których kadry Augustisa stały się oknem na dawny Białystok, a także powodem do wielu wzruszeń.

– powiedział Dąbrowski.

Wydane zostały też dwa albumy „Augustis” i „Augustis 2.0”, przygotowano wystawę, która pokazywana była w kilku miastach w Polsce, ale też m.in. w Mińsku i Berlinie. Profil z jego fotografiami na portalu społecznościowym śledzi kilka tysięcy jego użytkowników. Zdjęcia Augustisa wykorzystywane są w publikacjach poświęconych fotografii i historii Białegostoku.

Bolesław Augustis w 1932 roku, mając 20 lat, przyjechał wraz z rodzicami i rodzeństwem do Białegostoku z Nowosybirska. W Rosji ukończył szkołę fotograficzną. W Białymstoku przez jakiś czas pracował jako pomocnik w zakładzie fotograficznym przy Rynku Kościuszki. Następnie w 1935 roku założył własny zakład „Polonia Films” przy ulicy Kilińskiego. Zmarł w 1995 roku.

 



Źródło: dzieje.pl

#przedwojenny Białystok #fotografie Augustisa #digitalizacja kolekcji

Magdalena Łysiak