Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

"Polskie Requiem" zabrzmiało w Teatrze Wielkim

W Teatrze Wielkim w Warszawie w niedzielę po godz. 20 rozpoczął się koncert upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny św. Artyści wykonali "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego. W koncercie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda z małżonką i zagraniczni goście, którzy przybyli na rocznicowe obchody.

Teatr Wielki w Warszawie
Teatr Wielki w Warszawie
fot. creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie był częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Artyści z Polski i Niemiec wykonali "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego.

Kompozytor przed koncertem przeprosił, że on sam nie będzie mógł dyrygować.

Jestem wzruszony i chwila ta jest zawsze bardzo ważna. Chciałem państwa przeprosić, że ja sam nie będę dyrygować, bo za dużo emocji. Tutaj za mną stoi pan Maciej Tworek. Świetny dyrygent i bardzo obeznany z moją muzyką. Oddaję wykonanie w bardzo dobre ręce

 - mówił Penderecki.

W koncercie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, oraz goście, którzy przybyli do Warszawy na rocznicowe obchody, m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Podczas koncertu wystąpili: sopranistka Iwona Hossa; mezzosopranistka Anna Lubańska; tenor Rafał Bartmiński; bas Tomasz Konieczny, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Międzynarodowa Akademia Chóralna z Lubeki. Wizualizacje przygotował Adam Uryniak, który ma na koncie realizacje filmów krótkometrażowych i dokumentalnych oraz wizualizacje na potrzeby wystawy "Wajda" w Muzeum Narodowym w Krakowie.

"Polskie Requiem" wybitnego polskiego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego powstawało etapami w latach 1980-93.

Dedykacje, którymi zostały opatrzone kolejne części utworu, przywołują przemilczaną przez lata prawdę o tragicznych doświadczeniach polskiej historii i wskazują na heroiczne świadectwa wiary w wartości najwyższe

 - napisała w programie koncertu teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie Regina Chłopicka.

Dzieło można dookreślić jako oratorium dramatyczne. W centrum tego muzycznego teatru oratoryjnego stoi jednak nie Bóg, lecz człowiek rozdarty między nadzieją i zwątpieniem, wiarą i rozpaczą; człowiek, który poszukuje wartości uniwersalnych i stawia pytania o sens istnienia. Stąd tematem głównym dzieła jest postawa człowieka wobec śmierci

- podkreśliła Chłopicka.

Organizatorem koncertu była Kancelaria Prezydenta. 

 



Źródło: PAP, MKiDN, niezalezna.pl

#Teatr Wielki #Polskie Requiem

redakcja