Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Paweł Piekarczyk laureatem Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki! Bard otrzymał nagrodę w kategorii "Godność"

W tym roku obchodzimy 40 rocznicę porwania, męczeńskiej śmierci oraz pogrzebu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przy tej okazji Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki postanowił uhonorować osoby, które przez całokształt swojego zaangażowania, codziennej posługi i pracy, są przykładem aktualności dziedzictwa legendarnego kapłana "Solidarności". Wśród laureatów znalazł się bard Strefy Wolnego Słowa! Paweł Piekarczyk otrzymał nagrodę w kategorii "Godność".

Paweł Piekarczyk
Paweł Piekarczyk
Kongres - materiały prasowe

W ramach Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki istniała możliwość zgłaszania swoich kandydatów do takich kategorii Nagrody Społecznej, jak:

  • Duszpasterz Ludzi Pracy
  • Godność
  • Wolność
  • Ideały Sierpnia’80
  • Promocja Kultu

- Ta oddolna inicjatywa była szansą na nie tylko dostrzeżenie, ale przede wszystkim na podziękowanie wielu osobom duchownym, świeckim, członkom i sympatykom NSZZ „Solidarność”, wspólnotom i duszpasterstwom, grupom nieformalnym, organizacjom pozarządowym, instytucjom, spółdzielniom czy też firmom za ich wyróżniającą się wiarygodność, rzetelność oraz pozytywny wpływ na kształtowanie poglądów i postaw zgodnych z nauczaniem Kościoła Katolickiego - podają organizatorzy.

Na laureatów można było głosować w sieci do 13 października.

W kategorii "Godność" nagrodę otrzymał bard Strefy Wolnego Słowa - Paweł Piekarczyk!


Jerzy (Alfons) Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Był także duszpasterzem krajowym ludzi pracy i służby zdrowia.

Od kwietnia 1982 r. regularnie celebrował w ostatnie niedziele miesiąca msze św. za ojczyznę, gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko Solidarności. Liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności. Wygłaszane w czasie eucharystii homilie były kolportowane na terenie całej Polski. Trafiały one m.in. do więzień, gdzie czytali je internowani przywódcy zdelegalizowanej Solidarności.

Księdza Popiełuszkę, wracającego 19 października 1984 r. z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. dla ludzi pracy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, zatrzymali w pobliżu wioski Górsk trzej funkcjonariusze IV Departamentu MSW zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego. Prawdopodobnie zginął tego samego dnia, zanim esbecy wrzucili go do Wisły w pobliżu tamy we Włocławku. Na podstawie sekcji zwłok stwierdzono, że został brutalnie pobity i związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur zaciskał mu się wokół szyi.

Wkrótce minie 40 lat od tej zbrodni.

Pogrzeb bł. ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. i zgromadził około miliona osób. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył duchownego do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Paweł Piekarczyk #ks. Jerzy Popiełuszko #nagroda

Magdalena Żuraw