Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Nowi dyrektorzy Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie. Przedstawili plany

Andrzej Betlej objął dzisiaj stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, a Andrzej Szczerski dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. Ich kadencje potrwają pięć lat.

Kraków
Kraków
pixabay.com/DzidekLasek

Obaj dyrektorzy z wykształcenia są historykami sztuki, absolwentami i wykładowcami UJ. Nominacje wręczył im w październiku wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który podkreślał wówczas, że obaj są liderami w zarządzaniu kulturą i to jest rękojmia tego, że obie instytucje będą się świetnie rozwijały.

Andrzej Betlej od 2016 r. był dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie, a wcześniej dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UJ.

- Zamek Królewski na Wawelu jest miejscem wyjątkowym w skali nie tylko Krakowa, ale i całej Polski. Szczególnie zatem należy dbać o ten niepowtarzalny genius loci wzgórza, a jednocześnie dążyć do tego, aby było to miejsce odwiedzane nie tylko przez wycieczki szkolne i turystów zagranicznych. Bardzo bym chciał, aby zamek był miejscem otwartym dla publiczności, do którego się wraca, muzeum przyjaznym, muzeum aktywnym – także pod względem wystawienniczym

– powiedział Betlej.

Dodał, że za niecałe trzy tygodnie otwarta zostanie wystawa "Skarby epoki Piastów", przygotowana jeszcze przez poprzedniego dyrektora prof. Jana Ostrowskiego, którą można uznać za swego rodzaju zwieńczenie jego kadencji.

- Na rok 2021 planowana jest wystawa, na której pragnąłbym zaprezentować całą kolekcję arrasów wawelskich. Byłaby to wystawa obejmująca dwa piętra zamku, upamiętniająca 100-lecie Traktatu Ryskiego, na mocy którego po I wojnie światowej dzieła te wróciły do Polski. Mam też nadzieję, że uda się zaprezentować wystawę malarstwa zachodnioeuropejskiego

 – mówił Betlej.

Dodał, że byłoby wspaniale, gdyby w 2022 r. można pokazać wystawę poświęconą malarstwu epoki Jagiellonów, ukazującą znaczenie dworu w wymiarze europejskim.

- Chciałbym, aby w tym samym roku, widzowie zobaczyli nową ekspozycję Skarbca Koronnego rozbudowaną o nowe przestrzenie, które obecnie zajmuje Archiwum Narodowe

 – mówił Betlej. Rok 2023 w zamierzeniach dyrektora to rok, w którym powinna zostać przywrócona ekspozycja namiotów tureckich po ich sukcesywnej konserwacji.

Dotychczasowy dyrektor Zamku Królewskiego na Wawel prof. Jan Ostrowski po 30 latach sprawowania tej funkcji przechodzi na emeryturę.

Nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski, był od stycznia 2016 do wiosny 2018 roku w tej instytucji wicedyrektorem ds. naukowych. Podkreślił, że najważniejszym wyzwaniem jest dla niego obecnie kontynuacja 140-letniej działalności muzeum, jego rozwój oraz realizacja inwestycji.

- Chce przygotować przede wszystkim adaptację budynku dawnego hotelu Cracovia na potrzeby nowego oddziału poświęconego architekturze i designowi

 – powiedział dzisiaj dziennikarzom Andrzej Szczerski. Dodał, że wiele energii poświęci na "dalszy rozwój całego zespołu MNK, pod względem merytorycznym i warunków pracy".

Wśród zmian, jakie nastąpią w Muzeum Narodowym planowane jest przeznaczenie oddziału Europeum na potrzeby edukacji muzealnej oraz urządzenie nowej ekspozycji w Kamienicy Szołayskich.

- Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich zmienia charakter działania Europeum, które było miejscem, gdzie pokazywano sztukę obcą, nowożytną. Europeum w obecnym kształcie zostanie zamknięte i otworzymy tam Centrum Edukacji Muzealnej

 – zapowiedział Szczerski.

W Kamienicy Szołayskich zamiast wystaw czasowych urządzona zostanie ekspozycja poświęcona designowi i architekturze. - Chodzi o to, żebyśmy pokazali zbiory, które posiadamy, konstruowali kolekcję dla przyszłego, nowego oddziału i budowali nową publiczność. Do tej pory Muzeum nie zajmowało się na większą skalę tymi dwoma działami – powiedział dyrektor MNK.

W 2020 roku planowane są wystawy przygotowane jeszcze przez poprzedni zespół m.in. poświęcone sztuce witrażu i malarstwu Szymona Czechowicza. Jesienią w gmachu głównym MNK ma być otwarta stała Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku.

- To będzie duże wydarzenie. Będą tam prace najnowsze z ostatnich lat

 – zaznaczył Szczerski.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Szczerski #Andrzej Betlej #Muzeum Narodowe w Krakowie #Zamek Królewski na Wawelu

redakcja